لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

لاوروف در ایران؛ امیرعبداللهیان: امیدواریم در «آینده نزدیک» به توافق هسته‌ای برسیم


کنفرانس خبری وزرای خارجه ایران و روسیه
کنفرانس خبری وزرای خارجه ایران و روسیه

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه وارد تهران شد و با مقامات ایران از جمله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران دیدار کرد. ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در پی دیدار با لاوروف از دوران جدید همکاریهای «راهبردی سودمند» برای دو ملت از جمله در حوزه اقتصاد سخن گفت.

در این گفتگو، ابراهیم رئیسی، شعله‌ور شدن آتش جنگ روسیه علیه اوکراین را متوجه آمریکا دانست و از «تحریکات آمریکا و ناتو» به عنوان عامل شکل‌گیری این درگیریها نام برد.

از رمان ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی این نخستین سفر لاوروف به ایران است .

او امروز پنجشنبه دوم تیرماه با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار کرد که هدف از این دیدار، چگونگی مواجه شدن با تحریمهای غرب و افزایش تجارت تهران و مسکو عنوان شده است.

وزیر خارجه ایران در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف گفت: «امیدوار هستیم با واقع‌بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، لاوروف هم در این کنفرانس گفت: «باید کاری کنیم برجام به همان شکل اول آن در سال ۲۰۱۵ و بدون هیچ اضافه‌ای احیا شود.»

ایران و روسیه در حال حاضر هدف تحریمهای آمریکا و اروپا هستند، یکی به دلیل تهاجم به اوکراین و دیگری به‌خاطر پیشبرد برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای.

روابط روسیه و ایران با انتقادات فراوان از سوی شماری از مردم عادی و برخی از کارشناسان سیاسی همراه است؛ تا آنجا که برخی ایران را مستعمره روسیه و ولادیمیر پوتین را «سردار پوتین» می نامند.

تحریم هر دو کشور توسط غرب، قرارداد ۲۰ ساله، روابط مشترک اقتصادی با چین و اهمیت نقش استراتژیک سوریه برای روسیه و ایران از مواردی است که منجر به گستردگی روابط این دو کشور با یکدیگر شده است.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است که تهران و مسکو درباره «مسائل بین‌المللی» از جمله احیای توافق هسته‌ای ایران و همچنین اوکراین، سوریه و .افغانستان که گفتگو خواهند کرد

امیرعبداللهیان پیشتر در سفرش به مسکو گفته بود که امیدوار است با تعامل و رایزنی مستمر دو کشور، ظرفیت برای رشد و توسعه پایدار و امنیت در تمام نقاط منطقه افزایش یابد.
XS
SM
MD
LG