لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

وزیر خارجه آمریکا با همتایان اروپایی خود درباره ایران گفت‌وگو کرد


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۷ با همتایان فرانسوی، بریتانیایی و آلمانی خود درباره چگونگی احیای توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره جزئیات این گفت‌وگو، که به صورت مجازی برگزار شد، خودداری کرد.

با این حال ند پرایس گفت واشنگتن می‌خواست اطمینان یابد که در مورد مسائل مربوط به ایران هم‌گام با شرکای اروپایی‌ خود و در یک مسیر حرکت می ‌کند.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز این گفت‌وگوها را «عمیق و مهم» برای رسیدگی چالش‌های هسته‌ای و امنیت منطقه‌‌ای توصیف کرده است.

در همین روز جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره زمان بندی دولت پرزیدنت بایدن برای توافق هسته‌ای با ایران گفت: «همه چیز بسته به ایران است. اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای برجام بازگردد، ایالات متحده هم چنین خواهد کرد. آمریکا آن را به عنوان پایه‌ای برای ساخت توافقی طولانی‌تری و قوی‌تر مورد استفاده قرار می‌دهد که پاسخگوی دیگر موارد نگرانی هم باشد.»

خانم ساکی تاکید کرد: «این کار با شراکت کشورهای پنج به علاوه یک و متحدان اروپایی و همچنین با مشورت با کنگره خواهد بود. توپ در زمین ایران برای اجرای تعهداتش است.»

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود این موضع را تكرار کرده که اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند.

XS
SM
MD
LG