لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

رد ضمنی پیشنهاد محمدجواد ظریف توسط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران به تعهدات برجام بازگردد، ما هم چنین خواهیم کرد


ند پرایس سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا در نخستین کنفرانس خبری
ند پرایس سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا در نخستین کنفرانس خبری

«نِد پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نخستین کنفرانس خبری در واشنگتن، به طور ضمنی پیشنهاد وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را برای بازگشت همزمان آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام رد کرد.

خبرنگاری از آقای پرایس، نظر او را درباره پیشنهاد محمدجواد ظریف پرسید که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:‌ «من فکر می‌کنم ما دیدگاه‌مان را کاملا شفاف توضیح داده‌ایم.»

وی توضیح داد که جو بایدن رئيس جمهوری ایالات متحده از زمان نامزدی در انتخابات تاکید کرده که اگر جمهوری اسلامی کاملا به تعهدات خود تحت برجام بازگردد،‌ ایالات متحده هم چنین خواهد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که بعد از چنین گامی، می‌توان از آن به عنوان بستری برای یک توافق طولانی و قوی‌تر که سایر حوزه‌های نگرانی را برطرف کند، استفاده کرد.

روز دوشنبه محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی سی ان ان پیشنهاد داده بود که آمریکا و ایران به طور همزمان به توافق هسته ای بازگردند.

ند پرایس همچنین تاکید کرد ایران در زمینه‌های مختلف از اجرای تعهدات خود فاصله دارد و مراحل زیادی در این روند وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مراحلی چون «مشورت با متحدان و اعضای کنگره را بخشی از مراحل پیش رو عنوان کرد و گفت این مراحل پیش از رسیدن به نقطه‌ای که بخواهند به طور مستقیم با ایرانی‌ها وارد مذاکره بشویم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند. در پی آن، تهران نیز تعهدات خود در برجام را نقض کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که ۲۰ ژانویه وارد کاخ سفید شد، پیشتر گفته بود در صورتی که تهران کاملا به تعهداتش عمل کند، ایالات متحده به برجام باز خواهد گشت.

روز دوشنبه ۱۳ بهمن نیز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که چنانچه ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای عمل کند، آمریکا هم به این توافق باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG