لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

سخنگوی کاخ سفید: توپ در زمین ایران است؛ جمهوری اسلامی باید به تعهداتش در برجام بازگردد


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جریان جلسه مطبوعاتی روز جمعه
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جریان جلسه مطبوعاتی روز جمعه

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید همه چیز به ایران بستگی دارد و توپ در زمین ایران است که اجرای تعهدات خود را از سربگیرد و به آن عمل کند.

جن ساکی روز جمعه ۱۷ بهمن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره زمان بندی دولت پرزیدنت بایدن برای توافق هسته‌ای با ایران گفت: «همه چیز بسته به ایران است. اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای برجام بازگردد، ایالات متحده هم چنین خواهد کرد. آمریکا آن را به عنوان پایه‌ای برای ساخت توافقی طولانی‌تری و قوی‌تر مورد استفاده قرار می‌دهد که پاسخگوی دیگر موارد نگرانی هم باشد.»

خانم ساکی افزود: «این کار با شراکت کشورهای پنج به علاوه یک و متحدان اروپایی و همچنین با مشورت با کنگره خواهد بود. توپ در زمین ایران برای اجرای تعهداتش است.»

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود این موضع را تكرار کرده که اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند.

به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری جلسه‌ای با محوریت ایران توسط شورای امنیت ملی آمریکا، سخنگوی کاخ سفید ماهیت گفت که ماهیت جلسه روز جمعه ۱۷ بهمن، «بررسی مستمر سیاست‌ها‌» بوده است. سایت آکسیوس پیشتر به نقل از منبع اعلام نشده‌ای، نوشته بود قرار است روز جمعه جلسه‌ای در شورای امنیت کاخ سفید در مورد ایران برگزار شود.

سخنگوی کاخ سفید در پیام خود گفت: «نباید برای هیچ‌کس جای تعجب باشد که شورای امنیت ملی، ‌میزبان جلسات سیاست‌گذاری میان چند آژانس، از جمله در مورد طیفی گسترده از مسائل در خاورمیانه شامل مسائلی در سطوح اصولی است. جلسه امروز بخشی از جلسات بررسی سیاست‌ها است و در آن تصمیمی گرفته نمی‌شود.»

XS
SM
MD
LG