لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران با مستقر کردن سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر نقض برجام را گسترش داد


تاسیسات هسته‌ای نطنز در اصفهان - آرشیو
تاسیسات هسته‌ای نطنز در اصفهان - آرشیو

ایران با غنی‌سازی اورانیوم به وسیله سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر و بیشتر در یکی از تاسیسات زیرزمینی، تخلف از توافق هسته‌ای برجام را عمیق‌تر کرده است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه ۱۴ بهمن به نسخه‌ای از یک گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی دست یافته که در این گزارش می‌گوید ایران کار مستقر کردن یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای جدید و پیشرفته‌تری را که دسامبر گذشته اعلام کرده بود قصد دارد در نطنز بگذارد، تکمیل کرده و از اواخر ماه گذشته میلادی تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم (یو.اف شش) به آنها را آغاز کرده است.

ایران پیش از استقرار تازه این زنجیره متشکل از ۱۷۴ سانتریفیوژ آی.آر-۲ام، سال گذشته غنی‌سازی با یک رشته سانتریفیوژهای جدید آی.آر-۲ام در نطنز را آغاز کرده و گفته بود که سه آبشار جدید سانترفیوژهای جدید را در نظنز مستقر می‌کند.

به نوشته رویترز، ایران در واکنش به خروج واشنگتن از برجام در دولت دونالد ترامپ و برگرداندن تحریم ها که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت، نقض تعهدات خود در سال ۲۰۱۹ را آغاز کرد.

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس، همچنین در توئيتر نوشت که تهران کار مستقر کردن سانتریفیوژ های آی.آر-۶ در تاسیسات فردو را آغاز کرده است. به گزارش رویترز، ایران غنی سازی در فردو را سال گذشته میلادی آغاز کرد. گزارش آژانس اشاره‌ای به این موضوع نکرده است.

برجام می گوید ایران تنها می‌تواند اورانیوم را در سایت اصلی غنی سازی خود در نظنز، و با استفاده از نسل اول سانتریفیوژهای آی.آر-یک غنی‌سازی کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند. در پی آن، تهران نیز تعهدات خود در برجام را نقض کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که ۲۰ ژانویه وارد کاخ سفید شد، پیشتر گفته بود در صورتی که تهران کاملا به تعهداتش عمل کند، ایالات متحده به برجام باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG