لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

توافق های جانبی ایران و آژانس محور انتقادات جدید جمهوری خواهان علیه دولت آمریکا شده است


سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه بر وجود توافق های «جانبی» میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی صحه گذاشت. این مسئله مناقشات جدیدی را علیه توافق اتمی ایران در عرصه سیاسی آمریکا پدید آورده است.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه نظر جمهوری خواهان مبنی بر وجود توافق های جانبی «مخفیانه» با ایران رد کرد و گفت این اسناد برای مشاهده عموم نیست. او وعده داد که قانونگذاران در جلسات غیرعلنی در این زمینه مطلع خواهند شد.

اما به نظر نمی رسد برگزاری جلسه پشت درهای بسته برای نمایندگان جمهوری خواه کنگره کافی باشد. آنان مایلند متن کامل توافق های جانبی را رویت کنند.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان و دو نماینده دیگر جمهوری خواه روز چهارشنبه در نامه ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواستار ارائه فوری دو توافق فوق به کنگره شدند. آن ها در این نامه از جمله نوشتند: «عدم ارائه این دو توافق جانبی کنگره را درباره اطلاعات حیاتی مربوط به توافق جامع اتمی با ایران کور نگاه می دارد و روی توانایی اعضا در بررسی توافق جامع تاثیر سوء می گذارد.»

سناتور جمهوری خواه تام کاتن، به خبرنگاران گفت که تاخیر در ارائه اسناد به کنگره قانونگذاران را مجبور می کند تا مهلت شصت روزه از قبل تعیین شده برای رای گیری درباره توافق جامع در ماه سپتامبر را به تاخیر اندازند.

توافق های جانبی، جدیدترین مانع برسر راه دولت آمریکا در پاسخگویی به انتقادهای مخالفان در کنگره است.

بیشتر انتقادها از سوی نمایندگان جمهوری خواه کنگره است. کاخ سفید تلاش می کند نظر نمایندگان دمکرات و همچنین آرای برخی جمهوری خواهان را به توافق جلب کند.

میچ مک کانل، سناتور جمهوری خواه و رئیس اکثریت مجلس سنا روز پنجشنبه گفت که جان کری، وزیر خارجه آمریکا از این که باید توافق های جانبی میان ایران و آژانس را به کنگره تسلیم کند، آگاهی کامل داشت.

این ها در حالی است که جان کربی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفته است که اسناد آژانس بین المللی انرژی اتمی، «در اختیار ما نیست.»

XS
SM
MD
LG