لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

کری: مسئله برچیدن برنامه تسلیحاتی ایران است و نه تمامی برنامه اتمی آن کشور


جان کری: طرح وین تمام مسیرهای ایران برای دستیابی یه بمب اتمی را می بندد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:14:57 0:00

وزیران خارجه، انرژی و خزانه داری آمریکا از صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، در جلسه چهار ساعته کمیته روابط خارجی سنای آمریکا شرکت کردند تا به سوالات اعضای نوزده گانه و دوحزبی این کمیته پاسخ دهند. موضوع نشست حاضر توافق اتمی ایران و کشورهای قدرتمند جهان است که چهاردهم ژوئیه در وین حاصل شد.

در جلسه نفسگیر امروز، جان کری وزیر خارجه، ارنست مونیز وزیر انرژی، و جیکوب لو وزیر خزانه داری هدف سخت ترین و شدیدترین حملات از سوی منتقدان توافق قرار گرفتند و تلاش کردند تا از عملکرد دولت آمریکا در رویکرد با پرونده اتمی ایران دفاع کنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا یک بار دیگر با تاکید بر اجماع جهانی در قبال برنامه اتمی ایران گفت: «توافق اتمی ایران، بهترین راه حل برای حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران و اطمینان از جلوگیری دستیابی ایران به سلاح اتمی است.»

سناتور جمهوری خواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به جان کری گفت در توافق جامع اتمی میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان، «فریب ایرانی ها را خورده است ... و دولت آمریکا، به جای ایران کنگره را در جایگاه پایین قرار داد.» سناتور کورکر ضمن اشاره به حمایت ایران از تروریسم جهانی گفت: «شما مسیر دستیابی به سلاح اتمی را برای ایران هموار کردید.»

باب کورکر: توافق صنعتی شدن برنامه هسته ای ایران را تضمین می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:17:31 0:00

این اولین جلسه علنی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای رسیدگی به توافق جامع اتمی ایران است.

کری گفت توافق فعلی بهترین گزینه است و تصور هرگونه توافق بهتری با ایران «خیالپردازی» است. او با اشاره به برنامه اتمی ایران گفت: «آنها در حال حاضر آنچه که می خواهند را دارند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت وقتی مذاکرات بیش از یک دهه پیش و در دوره ریاست جمهوری قبلی در آمریکا شروع شد، «ایران مواد هسته ای لازم برای ساخت ۱۰ الی ۱۲ بمب و ۱۹ هزار سانتریفوژ داشت.»

جان کری تاکید کرد الان مسئله بر سر آنچه که ایران می خواهد نیست بلکه بر سر این است که «چطور می شود برنامه آن ها را محدود کرد. چطور می شود برنامه تسلیحاتی آنان را برچید و نه تمام برنامه اتمی ایران را.»

کری گفت توافق جامع در صورتی که به اجرا درآید، ایران را «برای همیشه زیر نظارت شدید» قرار می دهد و جهان را در اطمینان از این که فعالیت های اتمی ایران «کاملا صلح آمیز» باقی می ماند بسیج می کند.

ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز ضمن دفاع از توافق اتمی ایران و ارائه برخی جزئیات فنی و علمی درباره تاسیسات اتمی ایران تاکید کرد که توافق وین بر اساس «شفافیت و راستی آزمایی» است و نه اعتماد.

ایران تحت هیچ شرایطی نمی تواند به دستگاههای انفجاری مورد نیاز بمب هسته ای دست یابد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:53 0:00

مارکو روبیو، سناتور تندروی جمهوری خواه و نامزد دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یک بار دیگر انتقادهای تندی را علیه توافق جامع اتمی ایران ابراز کرد و گفت این توافق جهان را به جایی «ناامن تر» از قبل بدل می کند.

مارکو روبیو ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهوری آینده آمریکا، تحریم های ایران را سرجای قبل بازگرداند. او در ادامه به مسئله نقض حقوق بشر در ایران و وضعیت امیرحکمتی، سعید عابدینی، و جیسون رضائیان، شهروندان آمریکایی ایرانی تباری اشاره کرد که در ایران زندانی شده اند.

سناتور دمکرات بن کاردین گفت «می خواهم این را بدانم که توانایی آمریکا در اعمال تحریم بر ایران در امور تروریسم، حقوق بشر و برنامه موشکی، حفظ می شود.»

بن کاردن: ما اعتمادی به ایران نداریم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:44 0:00

سناتور کاردین گفت «ما به ایران اعتماد نداریم اما باید فارغ از احساسات به این توافق نگاه کنیم و ببینیم که آیا ایران را از رسیدن به بمب اتم دور می کند.»

جک لو وزیر خزانه داری آمریکا که نهاد متبوعش بسیاری از تحریم های ایران را اعمال کرده است در جلسه روز پنجشنبه گفت توافق اتمی ایران، دست آمریکا را در اعمال تحریم های بیشتر بر تهران بر سر مسائلی چون نقض حقوق بشر، بسته نمی گذارد.

منتقدان سرسخت توافق اتمی ایران در کمیته روابط خارجی آمریکا، همچنین پرسش هایی را درباره جدول زمانی لغو تحریم ها و زمان مورد نیاز ایران برای تولید بمب در صورت تقلب ایران مطرح کردند.

وزیر خارجه ایران در صحبت هایش در صحن سنا، بر تعهد واشنگتن به حفظ امنیت اسرائیل، به عنوان متحد عمده آمریکا تاکید کرد.

اعضای کنگره تا هفدهم سپتامبر برای بررسی توافق مهلت دارند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در دیدارهای محرمانه ای با شماری از قانونگذاران آمریکایی تلاش کردند با شرح جزئیات، از نگرانی ها و مخالفت های اعضای کنگره با توافق هسته ای بکاهند.

سناتورهای آمریکایی قبل از شروع جلسه پرسش و پاسخ با جان کری، وزیر خارجه، ارنست مونیز وزیر انرژی و جیکوب لو وزیر وزیر خزانه داری آمریکا، در کمیته روابط خارجی سنا
سناتورهای آمریکایی قبل از شروع جلسه پرسش و پاسخ با جان کری، وزیر خارجه، ارنست مونیز وزیر انرژی و جیکوب لو وزیر وزیر خزانه داری آمریکا، در کمیته روابط خارجی سنا

پیشتر لیندزی گرام، از داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ پس از ملاقات روز چهارشنبه با وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت جان کری درک واقعی از ایران ندارد: «این ذهنیت آقای کری که یک طیف محافظه کار معتدل وجود دارد و ما باید از اعتدالگرایان حمایت کنیم به نظر من درک کاملا اشتباهی از ایران را می رساند و این ایده که یا باید توافق می کردیم یا جنگ، حاصل افکار ضعیف رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ای است که به شدت خواهان توافق بودند.»

سفیر اسرائیل در واشنگتن روز چهارشنبه با ده ها تن از اعضای محافظه کار کنگره از هر دو حزب جمهوری خواه و دمکرات دیدار و گفتگو کرد.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل-ایپک- که بانفوذترین گروه طرفدار اسرائیل تلقی می شود قرار است نزدیک به ۳۰۰ لابی‌گر را هفته آینده راهی کنگره کند تا تلاش کنند قانونگذاران بویژه دموکرات های مردد را به دادن رای منفی به توافق هسته ای با ایران متقاعد کنند.

XS
SM
MD
LG