لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

توافق اتمی؛ فرصت درخواست دوباره برای آزادی آمریکاییان زندانی در ایران


توافق اتمی؛ فرصتی برای تجدید درخواست آزادی آمریکاییان زندانی در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

خانواده چهار شهروند آمریکایی زندانی یا مفقود در ایران، پس از توافق جامع اتمی جامعه بین‌المللی با تهران، بار دیگر خواستار بازگشت عزیزانشان به خانه شدند. برخی از سناتورهای آمریکایی می‌گویند در صورت عدم آزادی این افراد، از توافق اتمی حمایت نخواهند کرد.

روز چهارشنبه در جریان حضور جان کری وزیر خارجه، ارنست مونیز وزیر انرژی، و جک لو وزیر خزانه داری آمریکا در مجلس نمایندگان به منظور ارائه توضیحات درباره توافق حاصل شده، موضوع آمریکاییان زندانی و مفقودالاثر در ایران نیز مطرح شد.

جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران یکی از چهار آمریکایی زندانی در ایران است که بیش از یک سال از زندانی شدن او می گذرد. واشنگتن پست دادخواستی برای آزادی او به سازمان ملل متحد داده است.

مارتین بارون مدیر اجرایی روزنامه واشنگتن پست، بازداشت و زندانی شدن آقای رضائیان را نقض کامل حقوق بشر دانسته و می گوید «این موضوع از همه جنبه ها، بازداشت، محاکمه و شرایط او در زندان، نقض شرم آور حقوق بشر و تجاوز به شأن و کرامت عموم است.»

جیسیون رضائیان، همراه با سعید عابدینی و امیر حکمتی، سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران هستند. رابرت لوینسون دیگر شهورند آمریکایی است که هشت سال پیش در ایران ناپدید شد.

دن کیلدی نماینده دموکرات از ایالت میشیگان با تاکید بر این که توافق اتمی جامعه بین‌المللی با تهران را باید درچارچوب مفاد و مفاهیم مندرج در آن و پیامدهای ناشی از عدم تصویب آن بررسی کرد، گفت اما در عین حال بسیاری از نمایندگان می‌گویند که باید رفتار تهران را به‌طور کلی نیز درنظر گرفت.

دولت ایالات متحده تاکید کرده است که آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران ربطی به گفتگوهای هسته ای و توافق اتمی حاصل شده ندارد.

به گفته جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید «به نظر ما، نباید بازداشت ناعادلانه شهروندان آمریکایی را وارد مذاکرات کرد.»

با این حال جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید در همه دیدارهایی که با تیم مذاکره کننده ایران داشته، خواستار آزادی چهار شهروند آمریکایی گرفتار در ایران شده است.

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران نیز گفته است، اگر توافق اتمی سرانجام به تصویب برسد، احتمالِ مذاکرات مورد به مورد با آمریکا در خصوص دیگر مسائل نیز وجود دارد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است تا زمانی که چهار آمریکایی به وطن برنگردند دست از تلاش بر نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG