لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۶

احمد شهید: حقوق بشر در ایران شاید با تعامل در مذاکرات اتمی بهبود یابد


احمد شهید: حقوق بشر در ایران شاید با تعامل در مذاکرات اتمی بهبود یابد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، ضمن اشاره به افزایش تعداد اعدام‌ها در ایران می‌گوید، وضعیت حقوق بشر در دوره حسن روحانی بدتر شده است، اما ممکن است با تعامل ایران در مذاکرات اتمی، بهبود یابد.

به گفته احمد شهید «در ۱۰ هفته گذشته سال جاری میلادی، بیش از ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. یعنی از ژانویه سال گذشته تا کنون، یا در چهارده ماه و نیم گذشته، بیش از هزار مورد اعدام در ایران صورت گرفته است. تعداد اعدام‌ها در ایران بالا و رو به افزایش بوده است.»

آقای شهید که در یک نشست خبری در ژنو سخن می‌گفت، در ادامه افزود بیش از نیمی از اعدام‌ها مربوط به جرائم قاچاق مواد مخدر است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، که نگرانی خود از افزایش اعدام‌ها در ایران را همزمان با گفتگوهای هسته‌ای جان کری و محمدجواد ظریف وزیران خارجه ایران و آمریکا ابراز کرده است، همچنین گفت، برداشت او از تعامل ایران در مذاکرات اتمی، این است که «ممکن است شاهد بهبود در زمینه حقوق بشر در ایران باشیم.»

وی همچنین افزود «دیدگاه من این است که اگر در زمینه مسائل امنیتی بهبود صورت گیرد، فرصت برای بهبود در زمینه‌های دیگر پیش خواهد آمد.»

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که در سال ۱۳۹۲ با برنامه اصلاحات گسترده، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید ، خواستار صبر در تحقق آرمان‌های آزادیخواهی بوده است. خواسته‌ای که گفته می‌شود، با مقاومت نیروهای امنیتی و قضایی ایران روبرو است.

احمد شهید در گزارش جدید خود، با بیان این که وضعیت حقوق بشر در ایران بدتر شده است، می‌گوید «به نظر من، آن چنان که افزایش اعدام‌ها، افزایش لوایحی که فضای فعالیت برای سازمان های غیردولتی و فعالیت‌های قانونی را محدودتر کرده، و تنگ‌تر شدن فضا برای احزاب سیاسی و مدافعان حقوق بشر نشان می‌دهد، شرایط کلی بدتر شده است.»

وی در آخرین گزارش سالانه خود به سازمان ملل متحد که هفته گذشته به اعضای آن ارائه شد، همچنین خواهان لغو قوانینی در ایران شد که آزادی بیان و رسانه‌ها را محدود می‌کند و از ایران خواست ۳۰ خبرنگار و وبلاگ‌نویس بازداشت شده را آزاد کند و همچنین از مسدود کردن وبسایت‌ها و رسانه‌های ماهواره‌ای خودداری کند.

XS
SM
MD
LG