لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۲

سخنرانی وزرای خارجه آمریکا و ایران در کمیته حقوق بشر سازمان ملل


سخنرانی وزرای خارجه آمریکا و ایران در کمیته حقوق بشر سازمان ملل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده که برای چند ماموریت دیپلماتیک به اروپا سفر می‌کند، قرار است در اجلاس کمیته حقوق بشر سازمان ملل سخنرانی کند.

آقای کری که قرار است فردا در سفر اروپایی خود ابتدا به ژنو سفر کند، در حاشیه اجلاس کمیته حقوق بشر سازمان ملل با همتای روسی خود دیدار و در مورد موضوع‌هایی نظیر بحران اوکراین که رابطه دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است، گفت و گو خواهد کرد.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز قرار است در همان روز و پیش از سخنرانی آقای کری، در کمیته حقوق بشر سازمان ملل سخنرانی کند. در سه سال گذشته این برای اولین بار است که وزیر امور خارجه ایران در این اجلاس شرکت می‌کند.

در این نشست قرار است به موضوع‌های مختلفی از جمله وضعیت حقوق بشر در ایران، رفتار غیرانسانی داعش در عراق، جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ و حقوق بشر در مناطقی مثل کره شمالی و فلسطین پرداخته شود. فعالان حقوق بشر ایرانی نیز خود را برای حضور در این اجلاس آماده کرده‌اند. آنها تلاش می‌کنند تا اعتراض خود را به وضعیت حقوق بشر در ایران اعلام کنند و اگر موفق شوند، گزارش خود را ارائه دهند.

گفت و گوهای هسته‌ای جان کری

وزیر خارجه ایالات متحده در سفر خود به سوئیس، روز سه‌شنبه در شهر مونترو به همراه هیات آمریکایی، با تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ویژه همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

آقای کری در تازه‌ترین مصاحبه خود که با شبکه NBC انجام شد گفت که نمی‌تواند قول بدهد که به یک توافق با ایران دست پیدا خواهند کرد اما آمریکا می‌خواهد بسنجد که آیا دیپلماسی می‌تواند جلوی گزینه نظامی را بگیرد یا نه. دیدار وزیر خارجه ایالات متحده با آقای ظریف همزمان با سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای، صورت خواهد گرفت.

وندی شرمن، عضو ارشد هیات مذاکره کننده آمریکا نیز درباره گفت و گوهای هسته‌ای با ایران گفت که این مذاکرات به شدت پیچیده و سخت است اما فکر می‌کند که اگر به نتیجه برسد ارزش تحمل این سختی را داشته است.

قرار است آقای کری سپس برای دیدار با پادشاه عربستان، به این کشور سفر کند. وزیر خارجه آمریکا سپس در لندن با همتای بریتانیایی خود و وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیدار می‌کند.

ایران و قدرت‌های جهانی، پایان ماه مارس را برای رسیدن به چارچوب توافق و پایان ماه ژوئن را برای امضای یک توافق نهایی تعیین کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG