لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

تکریت از سه طرف در محاصره نیروهای عراقی قرار گرفت


سربازان ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه روز سه‌شنبه و در دومین روز از آغاز عملیات گسترده آزادسازی شهر تکریت، در مناطق جنوبی شهر با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی درگیر شدند، اما بمب‌های کنارجاده‌ای و حملات انتحاری اعضای آن گروه افراطی، پیشروی نیروهای دولتی را کند کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیپدپرس، توانایی نیروهای عراق که برای نبرد با داعش متحد شده‌اند، برای مقابله با بمب‌گذاری‌های داعش، احتمالاسرنوشت نبرد جاری برای بازپس‌گیری تکریت، زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق در کرانه رود دجله، را رقم خواهد زد. چنین انفجارهایی تاکتیک اصلی القاعده در نبرد با نیروهای آمریکایی در عراق بود.

ژنرال معان ابراهیم سخنگوی وزارت کشور عراق روز سه‌شنبه گفت «تکریت از سه طرف، شمال، غرب، و جنوب محاصره شده است.» به گفته او نیروهای ارتش قادر شده‌اند بسیاری از بمب‌های جاسازی شده در منطقه را خنثی کنند.

سخنگوی وزارت کشور عراق جزئیات بیشتری ارائه نداد، با این حال گزارش‌های پیشین حاکی است که پیکارجویان داعش صدها مین در جاده‌های اصلی و در مسیرهای عبور آنها کار گذاشته‌اند. مین‌ها به افراطیون داعش اجازه می‌دهد پیشروی نیروهای زمینی را کند کنند، و پیش از آن که سرباران بتوانند به سلامت عبور کنند، به عملیات پاکسازی عمده‌ای نیاز خواهد بود.

بمب‌گذاری‌های انتحاری نیز به پیکارجویان در تضعیف نیروهای عراقی کمک می‌کند، و به گونه‌ای گسترده در تلاش نافرجام داعش برای تصرف شهر کوبانی بکار رفته است.

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از یک وبسایت وابسته به گروه افراطی دولت اسلامی نوشت یکی از اعضای داعش با یک بمب جاسازی شده در یک کامیون، اقدام به حمله انتحاری در حومه سامرا کرد و نیروهای عراقی و شبه نظامیان شیعه را هدف گرفت.

بعد از ظهر سه‌شنبه، یک بمب‌گذار انتحاری دیگر یک خودرو نظامی را به داخل پاسگاهی در جنوب تکریت، که نیروهای دولتی و رزمندگان شیعه در آن مستقر بودند، هدایت کرد و با انفجار آن ۴ سرباز را کشت و ۱۲ نفر را نیز مجروح کرد.

روز سه‌شنبه، دومین روز پیشروی نیروهای عراقی به سوی تکریت بود؛ آنها از پشتیبانی شبه نظامیان و مشاوران شیعه مورد حمایت ایران، و نیز شماری از مبارزان قبیله‌ای سنی مخالف داعش، برخوردار هستند.

خبرگزاری فارس، نیز گزارش داده است که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسادان انقلاب اسلامی، در این عملیات حضور دارد.

با این حال، دو مقام محلی به آسوشیدپرس گفته‌اند نیروهای دولتی در عملیات جاری تاکنون پیشرفت چندانی نداشته‌اند. تلاش‌های گذشته برای تصرف تکریت شکست خورده است. عملیات نظامی جاری آزمایشی برای توانایی نیروهای عراقی در بیرون راندن پیکارجویان از شهرهای عمده‌ای که در تصرف دارند، تلقی می‌شود.

تکریت، مرکز استان صلاح الدین، در ۱۳۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) این شهر را، همراه با موصل دومین شهر بزرگ عراق، در جریان پیشروی‌های برق‌آسای خود در شمال عراق در خرداد ماه سال جاری، تصرف کرد.

آزادسازی تکریت، مسیر تدارکاتی مهمی برای هر حمله‌ای در آینده برای آزادسازی موصل را نیز فراهم خواهد آورد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند ماموریت نظامی هماهنگ برای بازپس‌گیری موصل، احتمالا در ماه آوریل یا اوائل ماه مه (بهار ۱۳۹۴) با شرکت حدود ۲۶ هزار سرباز عراقی آغاز خواهد شد. با این حال، آنها یاد آور شده‌اند اگر عراقی‌ها آماده نباشند، ممکن است این عملیات به تاخیر انداخته شود.

XS
SM
MD
LG