لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

منابع اطلاعاتی آمریکا: توان نظامی داعش در حال تحلیل رفتن است


مقام های اطلاعاتی و نظامی آمریکا: توان نظامی داعش رو به کاهش است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

مقام های نظامی و اطلاعاتی آمریکا می گویند ، توان نظامی داعش در عراق و شاید در سوریه در حال تحلیل رفتن است.

ادامه و تشدید حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا که تقریباً روزانه مواضع داعش در عراق و سوریه را هدف قرار می دهد ، روند آمادگی و تجدید قوای ارتش عراق و ادامه مقاومت و تهاجم پیشمرگه های کردستان عراق و همچنین مقاومت و پیروزی شبه نظامیان کرد سوریه در آزاد سازی کامل شهر سوری کوبانی در مرز ترکیه ، از عواملی هستند که به گفته تحلیل گران به کاهش توان داعش در منطقه کمک کرده اند.

به گفته همین تحلیل گران به رغم آن که داعش هنوز مناطقی در فلوجه ، رمادی و برخی از مناطق در سوریه را تحت کنترل دارد ، عوامل دیگری نیز در کمرنگ شدن تصویری دارد که داعش تلاش کرده است از زمان آغاز تهاجم نظامی در سال گذشته از خود بسازد ، یعنی توانایی در برقراری خلافت اسلامی.

به گفته مقام های اطلاعاتی آمریکا ، به نظر می رسد ، درجه ای از نارضایتی در میان صفوف داعش به وجود آمده است که می تواند با تشدید حملات هوایی و آمادگی ارتش عراق برای بازپس گیری موصل که داعش را در محدوده غیر قابل پیشروی نگاه داشته است ، به صفوف بیشتری گسترش یابد. این ارزیابی با اظهارات جیمز کلپر در کمیته نیروهای مسلح در سنای آمریکا همخوانی دارد.

کلپر گفته است ، شواهدنشان می دهد ، احساس تنفر و حتی مقاومت در برخی از مناطق تحت کنترل داعش رو به رشد و گسترش است. مدیر بخش اطلاعات وزارت دفاع آمریکا ، سپهبد وینست استوارت نیز می گوید ، نقطه چرخشی در مقابله با داعش در مناطق تحت کنترلش به وجود خواهد اما ، زمان و مکان وقوع آن مشخص نیست.

در همین حال ، بسام اسحاق ، رئیس شورای ملی سوریه گفت ، داعش در مناطقی که خلافت خود خوانده است ، به کشتار دسته جمعی اقلیت های دینی و حتی سنی هایی دست زده است که از اعلام وفاداری به این گروه سرباز زده اند. او می گوید ، باید از پیشروی بیشتر داعش جلوگیری کرد و ادامه حملات هوایی ائتلاف می تواند نقش مهمی در آن داشته باشد. او همچنین شرایط مسیحیان آسوری در استان حسکه در سوریه را با شهر کوبانی مقایسه کرد که تنها می تواند زیر پوشش حملات هوایی و مقاومت محلی از پیشروی داعش جلوگیری کند.

در خبر دیگری نیز آمده است ، یک خانواده آسوری ها در ایالت کالیفرنیای آمریکا در مصاحبه ای در روز گذشته گفته اند ، پس از کسب اطلاعات از آسوری های منطقه متوجه شده ا اند دستکم ۱۲ عضو خانواده آن ها در اسارت داعش هستند.

XS
SM
MD
LG