لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

پیشروی مبارزان کرد با حمایت ائتلاف در سوریه؛ تل حمیص آزاد شد


شادی مبارزان کرد وابسته به «یگان‌های مدافع خلق» در خیابان های قامشلی پس از آزادسازی تل حمیص - ۸ اسفند ۱۳۹۳
شادی مبارزان کرد وابسته به «یگان‌های مدافع خلق» در خیابان های قامشلی پس از آزادسازی تل حمیص - ۸ اسفند ۱۳۹۳

مبارزان کرد در سوریه موفق شدند شهر تل حمیص، در استان حسکه را از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش بازپس بگیرند. در همین حال، وزارت دفاع ایالات متحده، آمادگی خود را برای آموزش نیروهای میانه رو سوری مخالف دولت بشار اسد در مبارزه با پیکارجویان داعش اعلام کرده است.

سخنگوی مبارزان کرد وابسته به «یگان‌های مدافع خلق» روز گذشته با تأیید این که شهر تل حمیص در استان حسکه آزاد شده است، گفت «نیروهای داعش از حسکه به عنوان پایگاه عملیاتی برای حمله به قامشلی و سایر شهرهای مناطق کردنشین سوریه در شنگال (سنجار) استفاده می‌کردند.»

اوایل هفته جاری نیز پیکارجویان گروه افراطی دولت اسلامی به ۱۱ روستا در تل تمر، که اغلب ساکنان آن را آسوریان مسیحی تشکیل می‌دهند، حمله و ۹ تن را کشته و۲۲۰ نفر را به اسارت گرفتند.

وزارت خارجه آمریکا نیز خواستار آزادی سریع این گروگان‌ها شد. جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که گروه موسوم به دولت اسلامی، سلاح‌های خود را به سوی مردم بیگناه از همه اقوام و مذاهب نشانه گرفته و بیشتر قربانیان حملات تروریستی آنها مسلمانان هستند.

از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، آمادگی خود را برای آموزش مخالفان سوری که در داخل مرزهای سوریه، علیه نیروهای داعش می‌جنگند، اعلام کرد.

دریادار جان کربی سخنگوی پنتاگون می‌گوید آنها از ۴ تا ۶ هفته دیگر می‌توانند دوره‌های آموزشی را آغاز کنند. به گفته او، ۱۵۰۰ نفر از داوطلبانی که برای دوره‌های آموزشی ثبت نام کرده‌اند، در مراحل مقدماتی پذیرفته شده‌اند.

وی در ادامه افزود «از این ۱۵۰۰ نفر بیش از ۱۰۰ نفر پس از بررسی و غربال‌گری‌های لازم انتخاب شده و تا این تاریخ هیچ اطلاعاتی دال بر تضعیف و کاهش اعتبار موضوع به دست نیامده و این روند ادامه دارد که خود مرحله بسیار مهمی است.»

بر اساس اعلام پنتاگون، وسعت این عملیات زیاد نیست و در هر دوره آموزشی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر آموزش خواهند دید. ترکیه، قطر، عربستان سعودی و اردن، میدان اصلی تمرین‌ها و عملیات آزمایشی خواهند بود.

آمریکا پیشتر هزاران نیروی عراقی را برای جنگ با پیکارجویان داعش آموزش داده است.

در همین حال گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه اعلام کرد در روزهای اخیر دست کم ۱۷۵ پیکارجوی داعش توسط نیروهای کرد و نیز در اثر حملات هوایی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG