لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

نخست وزیر عراق وعده مجازات تخریب کنندگان آثار تاریخی را داد


در پی ابراز نگرانی باستان‌شناسان و سازمان فرهنگی یونسکو از تخریب آثار باستانی موزه موصل عراق توسط پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی، نخست وزیر آن کشور نیز به این اقدام داعش واکنش نشان داد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز شنبه در مراسم گشایش موزه ملی عراق در بغداد، تعهد کرد کسانی را که این آثار باستانی را تخریب کرده‌اند، پیدا کرده و مجازات کند.

آقای العبادی گفت «این تروریست‌های جنایتکار و وحشی، تلاش می‌کنند میراث بشریت و تمدن عراق را نابود کنند. ما آنها را دنبال خواهیم کرد تا بهای هر قطره خونی را که در عراق ریخته‌اند، و همچنین بهای تخریب آثار تمدن عراق را بپردازند.»

روز پنجشنبه گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) ویدئویی را منتشر کرد که اعضای آن گروه را در حال تخریب تندیس‌های باستانی موزه موصل نشان می‌داد؛ قدمت برخی از آن تندیس‌ها به ۲ هزار سال می‌رسید.

در ویدئوی ۵ دقیقه‌ای داعش گفته شده که این آثار، بت‌های آسوری‌ها و یونانی‌ها است که به فرمان پیامبر اسلام باید نابود شوند.

سردبیر روزنامه الفجر عراق در پی این تخریب، با انتقاد از گروه داعش، از دولت خواست که از آثار باستانی آن کشور محافظت کند.

جبار اللامی گفت «نابود کردن آثار باستانی موصل توسط پیکار جویان داعش موجب ناخشنودی شهروندان عراق و به ویژه روشنفکران شده است. »

به گفته او، پیکارجویان داعش آثار تمدن نینوا را نابود کرده‌اند و حالا قصد دارند آثار باستانی وابسته به بابل را نیز از میان ببرند. سردبیر این روزنامه از دولت خواست که از میراث فرهنگی عراق محافظت کند.

سازمان فرهنگی یونسکو در واکنش به تخریب این اثار باستانی خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت در خصوص تامین امنیت میراث فرهنگی عراق شده است.

XS
SM
MD
LG