لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

نیروهای داعش در صلاح‌الدین هدف یک حمله گسترده قراردارند


بخش‌هایی از قلمرو تحت اشغال داعش
بخش‌هایی از قلمرو تحت اشغال داعش

نیروهای ارتش عراق به همراهی شبه نظامی‌های شیعه در تدارک یک حمله گسترده و تهاجمی به داعش، مواضع این گروه را در استان صلاح‌الدین مورد یورش قرار می‌دهند. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز یکشنبه اظهار کرد در پی برنامه ریزی دراز مدت نیروهای ارتش در کنار شبه‌نظامیان شیعه، مواضع دولت اسلامی یا داعش را در شمال بغداد مورد حمله قرارخواهند داد.

گروه تندرو داعش بر مناطق مهمی از استان صلاح‌الدین از جمله مناطق عمده سنی نشین، نظیر تکریت، زادگاه صدام حسین، تسلط دارند.

نخست وزیر عراق روز یکشنبه یکم مارس از برخی مناطق آزاد شده، نظیر سامرا و بخش های شمالی بغداد و هم چنین شهرهای حاشیه دجله بازدید کرد. آقای عبادی طی بیانیه‌ای که از سوی دفتر وی منتشر شد، آغاز عملیات آزاد سازی استان صلاح‌الدین را اعلام کرد. این بیانیه همچنین می‌افزاید که او با فرماندهان نظامی که هزاران سرباز و شبه نظامی را هدایت خواهند کرد دیدار کرده است.

در اظهاراتی که از تلوزیون ملی عراق پخش شد آقای العبادی گفت نیروهای داعش از تمامی صلاح‌الدین بیرون رانده خواهند شد و این زمان آخرین فرصتی است برای کسانی که از داعش حمایت کرده‌اند تا دست از این حمایت بردارند. «من از همه کسانی که فریب این گروه را خورده‌اند می‌خواهم که از این فرصت استفاده کنند و با زمین گذاردن سلاح‌ درصدد جبران اشتباه خود باشند.»

آقای العبادی همچنین در این پیام ادامه داده است که «در صورتی که این افراد نخواهند از این شانس استفاده کنند و در مسیر غلط ادامه راه بدهند مورد مجازات قرار خواهند گرفت چرا که در کنار تروریست‌ها ایستاده اند.»

اكنون هزاران سرباز عراقی و شبه نظامیان شیعه در کنار یکدیگر در حال آماده شدن برای این عملیات گسترده هستند.

همچنین نخست وزیر عراق اشاره کرد که اینک بخش‌هایی از مرز عراق با سوریه و شمال و غرب این کشور تحت کنترل دولت مرکزی قرار دارد.

ماه گذشته در پی حملات هوایی به رهبری ایالات متحده، حمایت نیروهای شبه نظامی شیعه و پیشمرگه‌های کرد در کنار سربازان عراقی نیروهای داعش از اطراف بغداد پایتخت عراق، بخشی از کردستان و شرق استان دیاله عقب نشینی کردند اما هنوز بخش‌های مهمی از استان دیاله و استان انبار را در اختیار دارند.

لازم به توضیح است یکی از مهم‌ترین شکست‌های داعش در روزهای گذشته از دست دادن شهر بغدادی بود.

XS
SM
MD
LG