لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

افزایش کمک آمریکا به کشورهای میزبان آوارگان سوری


کنفرانس بین‌المللی «وضعیت آوارگان سوری – حمایت از ثبات در منطقه» - برلین، ششم آبان
کنفرانس بین‌المللی «وضعیت آوارگان سوری – حمایت از ثبات در منطقه» - برلین، ششم آبان

ایالات متحده می‌گوید ۱۰ میلیون دلار کمک انسان‌دوستانه برای کشورهایی که میزبان بیش از ۳ میلیون آواره سوری هستند اختصاص خواهد داد. این مبلغ علاوه بر کمک‌های فعلی است.

آن سی ریچارد، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور جمعیت، پناهندگان و مهاجرت، در کنفرانس بین‌المللی کمک به سوریه که در آلمان برگزار شد، این خبر را اعلام کرد.

برلین روز سه‌شنبه میزبان یک کنفرانس بین‌المللی با عنوان «وضعیت آوارگان سوری – حمایت از ثبات در منطقه» بود. کمک به کشورهای همسایه سوریه در رسیدگی به آوارگان سوری و تأمین نیازهای آنان در کانون توجه وزیران خارجه و نمایندگان ۴۰ کشور شرکت‌کننده در کنفرانس بود. ناصر جودة، وزیر خارجه اردن در مورد آنچه که «خستگی کشور میزبان» از تلاش برای تأمین نیازهای عده زیادی مهمان ناخوانده عنوان کرد، هشدار داد.

کمک جدید آمریکا برای بهبود وضعیت مدارس، خرید کتاب و لوازم التحریر، ساخت درمانگاه، کمک به کارکنان محلی و بهبود زیرساخت‌های آب و فاضلاب در مناطقی خواهد شد که به آوارگان سوری پناه داده‌اند.

در فهرست سازمان ملل متحد از آوارگان سوری، نام بیش از سه میلیون نفر ثبت شده است. ترکیه و لبنان هر کدام میزبان بیش از یک میلیون نفر از آوارگان هستند. هر یک از کشورهای اردن، عراق و مصر هم صدها هزار آواره را اسکان داده‌اند.

جنگ داخلی در سوریه از مارس ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) تا کنون موجب آوارگی ۶.۵ میلیون نفر از مردم آن کشور شده است.

سازمان ملل برای رسیدگی به آوارگان سوری میلیاردها دلار کمک درخواست کرده، اما می‌گوید تنها در حدود نیمی از مبلغ مورد نیاز را دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG