لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

نشست «وضعیت شرم آور حقوق بشر در ایران» در مجلس نمایندگان آمریکا


نشست «وضعیت شرم آور حقوق بشر در ایران» در مجلس نمایندگان آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00

کمیته فرعی روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا روز پنجشنبه در جلسه‌ای تحت عنوان «وضعیت شرم آور حقوق بشر درایران» توضیحات چند صاحب نظر حقوق بشر و فعال سیاسی را شنید.

کریس اسمیت رئیس جلسه در بیانیه‌ای که پیش از آغاز جلسه منتشر کرد، گفت «برغم آن که رژیم ایران به زندانی کردن آمریکایی‌ها و شهروندان خود ادامه می‌دهد، رهبران ایران می‌خواهند جهان تحریم‌ها علیه آن دولت را لغو کرده و به آنها اعتماد کند.»

به گفته آقای اسمیت، دولت آمریکا باید به یاد بیاورد که امتیاز دادن به رژیم ایران که یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر است، رهبری اخلاقی و ارزش‌های آمریکایی را تضعیف می‌کند.

تد دویچ نماینده ارشد دموکرات این کمیته نیز گفت، زمان کافی برای آن که بدانیم از دولت حسن روحانی چه بر می‌آید، سپری شده است و او بدبختانه تحت کنترل مطلق آیت الله خامنه‌ای، در انجام بسیاری از وعده‌های انتخاباتی خود ناتوان مانده است.

وی در ادامه تاکید کرد «این جلسه یادآوری می‌کند که حتی ماورای برنامه غیرقانونی و خطرناک اتمی ایران، آن رژیم مکرر حقوق مردم ایران را پایمال می‌کند و همزمان که خبرها بر ژنو تمرکز دارد، در ایران وضعیت حقوق بشر از هر زمان دیگری تاسف‌بارتر است.»

شایان آریا عضو کمیته مرکزی حزب قانون اساسی ایران و عضو مؤسسه صلح و تحمل فرهنگی در آمریکا در ارتباط با افزایش ارقام اعدام‌ها در ایران، گفت کشتن جوانان زیر سن قانونی تنها جنایاتی نیست که رژیم تهران مرتکب می‌شود، بلکه بطور سیستماتیک به مغزشویی کودکان نیز می‌پردازد.

وی افزود «جمهوری اسلامی ایران بطور سیستماتیک کودکان را برای جنگ و تفکر خصمانه نسبت به غیرمسلمانان مغز شویی کرده و تعلیم می‌دهد. و تعجبی وجود ندارد که تقریبا همه اقلیت‌های مذهبی در ایران از تبعیض رنج می‌برند.»

آقای آریا از کمیته تقاضا کرد که در حمایت از همه کسانی که از حکومت ایران رنج می‌برند، لغو تحریم‌ها نه تنها به نتیجه مذاکرات اتمی، بلکه به بهبود وضع حقوق بشر در ایران مشروط شود.

محسن سازگارا از مؤسسه تحقیقات معاصر در ایران، که به گفته رئیس جلسه، چندین مقام در حکومت جمهوری اسلامی ایران بر عهده داشته و همچنین از پایه گذاران سپاه پاسداران است، چنین ابراز نظر کرد «طی ۳۵ سال گذشته، مردم ایران به سختی از نقض حقوق اساسی‌شان رنج بردند و شاهد سرکوب بی‌رحمانه جنبش‌های طرفدار آزادی بوده‌اند؛ و با تاسف باید گفت برغم وعده‌های حسن روحانی، نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر، آزار و اذیت و محاکمات ناعادلانه، شکنجه و تجاوز کماکان ادامه دارد.»

آنتونی ونس عضو دفتر خارجی بهائیان نیز در مورد آزار و شکنجه بهائیان در ایران گفت، تبلیغات و دیدگاه ضد بهائیت در ایران در سال ۲۰۱۴ قوت بیشتری یافت.

وی اضافه کرد «تشکیلات مذهبی ایران این دیدگاه را مدتهاست ترویج کرده‌اند که بهائیان فرقه ناپاکی هستند که ریختن خون آنها مباح است.»

به گفته آقای ونس، «روحانیون ایران به بهائیان، به دیده مرتد و خائن می‌نگرند.»

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG