لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

نتانیاهو: قدرت‌های جهان از تعهد بازداری ایران از دستیابی به سلاح اتمی دل کنده‌اند


جان کری: نخست‌وزیر اسراییل در اشتباه است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید نخست وزیر اسرائیل در اشتباه است و کشورش امروز در مقایسه با پیش از توافق موقت اتمی با ایران، امن‌تر است. از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو قدرت‌های جهان را متهم به دل کندن از تعهد خود برای بازداری ایران از دستیابی به سلاح اتمی کرد.

جان کری روز چهارشنبه در پاسخ به قانونگذاران آمریکا در ارتباط با مذاکرات اتمی با ایران و ابراز نگرانی اسرائیل در این مورد، با بیان این که اشتباه نتانیاهو ثابت شده است، گفت «امروز با توجه به مدت زمانی که ما به توقف پیشرفت برنامه اتمی ایران اضافه کردیم، اسرائیل در مقایسه با پیش از کسب توافقی که نخست وزیر آن کشور با آن مخالفت کرده، امن‌تر است.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود «ما در تعهدمان نسبت به کشور اسرائیل عقب نمی‌نشینیم. نخست وزیر اسرائیل قضاوتی دارد که ممکن است اشتباه باشد. بگذارید حرف او را بشنویم؛ همانطور که او نباید از پیش در مورد توافق قضاوت کند، من هم از پیش در مورد اظهارات او قضاوت نمی‌کنم. وقتی شنیدیم، اگر مناسب بود، پاسخ می دهم.»

در همین حال بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه با رد انتقادها در مورد سخنرانی‌اش در کنگره آمریکا، که به دعوت جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان قرار است سوم مارس (۱۲ اسفند ماه) صورت گیرد، قدرت‌های جهان را متهم کرد که از تعهد خود مبنی بر بازداری ایران از دستیابی به سلاح اتمی دل کنده‌اند.

وی در توضیح گفت «دلایل زیادی برای نگرانی از توافقی که هم اکنون در حال تنظیم شدن است وجود دارد. قدرت‌های جهان متعهد شدند ایران را از دستیابی به سلاح اتمی باز دارند. از توافقی که در حال شکل گرفتن است، چنین بر می‌آید که آنها از این تعهد دل کنده‌اند، و به تدریج شرایط را می‌پذیرند؛ و ایران ظرف چند سال مواد لازم برای ساخت سلاح اتمی را تولید خواهد کرد.»

سخنرانی نخست وزیر اسراییل در کنگره ایالات متحده، در داخل اسرائیل هم انتقادهایی را بر انگیخته است، از جمله از سوی اسحاق هرتزوک، از رهبران حزب اوپوزیسیون «ائتلاف اتحادیه صهیونیستی اسرائیل.»

آقای هرزوگ روز پنجشنبه گفت «مطالب هر دو وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی دولت آمریکا باعث تاسف و تجلی بحران در روابط است. من و خانم زیپی لیونی هر دو می‌دانیم چگونه روابط را ترمیم کنیم و چگونه آن را به جایگاه روابط نزدیک و محکم و استراتژیک توام با همبستگی کامل میان ما و ایالات متحده بازگردانیم.»

اظهارات آقای هرزوک در پی سخنان مقامات آمریکا ابراز می‌شود، مبنی براین که قضاوت آقای نتانیاهو در مورد مذاکرات اتمی با ایران، منجر به بروز جهت گیری‌های حزبی در روابط میان آمریکا و اسرائیل شده است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG