لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

درخواست‌ بین المللی از رهبر ایران برای توقف اعدام سامان نسیم


دبیرکل سازمان عفو بین الملل:خواستار توقف اعدام «سامان نسیم» شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00
دانلود

دبیرکل سازمان عفو بین الملل و دو مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد در پیام‌های جداگانه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند تا اجرای حکم اعدام سامان نسیم، زندانی کرد که در هنگام دستگیری کمتر از ۱۸ سال داشت، را متوقف کنند.

سلیل شتی دبیر کل عفو بین‌الملل در یک پیام ویدئویی خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، با بیان این که اعدام کسی که در زمان ارتکاب جرم کودک بوده خلاف همه پیمان‌های بین‌المللی است که ایران نیز آنها را امضا کرده است، از وی خواست تا از اعدام سامان نسیم جلوگیری کند.

در پیام آقای شتی درباره سامان نسیم آمده است «او یک مرد جوان است که قرار است فردا، پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه، در ایران اعدام شود. سازمان عفو بین الملل با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است.»

دبیر کل عفو بین الملل در ادامه پیام خود آورده است «مصرانه از شما می‌خواهم که دلسوزی کنید و به جهان نشان دهید که شما یک حکم غیرعادلانه را اجرا نمی‌کنید، زندگی سامان نسیم در دستان شماست.»

از سوی دیگر، دومقام حقوق بشری سازمان ملل متحد نیز روز چهارشنبه ۲۹ بهمن از جمهوری اسلامی ایران خواستند که از اعدام سامان نسیم، که در زمان ارتکاب قتل به سن قانونی نرسیده بود، جلوگیری کند.

احمد شهید و کریستف هینز در این بیانیه مشترک اعلام داشتند که «بدون در نظر گرفتن شرایط و نوع جرمی که وی مرتکب آن شده است، اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم هنوز به سن قانونی نرسیده اند خلاف قوانین بین‌المللی است.»

دستگاه قضایی ایران سامان نسیم را به اتهام محاربه از طریق تیراندازی به نیروهای سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۰ هنگامی که ۱۷ سال سن داشته و همکاری با گروه پژاک، از گروههای کُرد مسلح مخالف حکومت ایران، به اعدام محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG