لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۳

دولت آمریکا با فروش پهپادهای نظامی موافقت کرد


کاخ سفید اعلام کرد متحدان آمریکا از این پس می توانند پهپادهای مسلح آمریکا را، که کاربرد نظامی دارند، خریداری کنند.

صدور این هواپیماهای بی سرنشین که برای نخستین بار انجام می گیرد، اقدامی دیگر در مسلح کردن متحدان آمریکا با سلاحی است که به عنوان سنگ بنای استراتژی واشنگتن در مبارزه با تروریسم به شمار می رود.

این سیاست جدید که روز سه شنبه پس از بررسی های داخلی طولانی اعلام شد،گام مهمی در سیاست تسلیحاتی آمریکا به شمار می رود، زیرا خواستاران زیادی در میان کشورهای متحد آمریکا، از ایتالیا تا ترکیه و کشورهای منطقه خلیج فارس دارد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در این باره به روزنامه واشنگتن پست گفت «فناوری اینجا می ماند. به نفع ماست که برخی از متحدان و شریکان مان را به این فناوری مجهز کنیم.»

حملات پهپادهای نظامی آمریکا که از طریق سازمان سیا و پنتاگون هدایت می شوند، نقشی محوری در مبارزه با شبه نظامیان پیکارجو در کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، سومالی، پاکستان، و یمن داشته است. دولت باراک اوباما بیشترین میزان استفاده از این پهپادها را در مبارزه با تروریسم انجام داده است.

با این حال به دلیل حساسیتی که در مورد فروش این فناوری مرگبار به برخی از متحدان آمریکا که دارای کارنامه نه چندان مثبتی از نظر حقوق بشر و آزادی های سیاسی هستند وجود دارد، وزارت خارجه آمریکا اصول و شرایطی را برای خریداران در نظر گرفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده تاکید کرده است که چنین معامله ای باید در چارچوب دولت آمریکا و کشور خریدار انجام شود. همچنین هر کشوری که مایل به خرید این پهپادها است، باید با نظارت دولت آمریکا بر نحوه و محل بکارگیری و چند شرط امنیتی دیگر موافقت کند.

از جمله آن که دولت های خریدار باید متعهد شوند هواپیماهای بدون سرنشین مسلح را برای تجسس غیرقانونی، یا اعمال زور علیه مردم کشور خود به کار نبرند، و تنها در موارد دفاعی، و یا در عملیات مورد تایید جامعه بین الملل از آن استفاده کنند.

در حال حاضر، غیر از آمریکا، نیروهای مسلح اسرائیل و چین به این فناوری مجهز هستند. آمریکا پهپادهای مسلح خود را تنها به بریتانیا فروخته است، اما نوع غیرمسلح آن را که جنبه تجسسی دارد، با بسیاری از کشورها مانند فرانسه، ایتالیا و ناتو معامله کرده است.

XS
SM
MD
LG