لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

برنده بهترین پهپاد غیرنظامی در امارات مشخص شد


مسابقه‌ بهترین استفاده مسالمت‌آمیز از پهپادها در امارات متحده عربی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

هواپیماهای کوچک، بدون خلبان و کنترل از راه دور یا «پهپاد» مورد توجه جهان قرار گرفته اند. اخیرا در امارات متحده عربی مسابقه ای برای بهترین استفاده غیرنظامی از این هواپیماهای بدون خلبان انجام شد که جایزه آن یک میلیون دلار بود.

رقابت کنندگان از ۵۱ کشور جهان برای بردن جایزه یک میلیون دلاری به دبی رفتند. رقابت بر سر بهترین استفاده در جامعه از «پهپاد» یا هواپیماهای مینیاتوری کنترل از راه دور بود.

نوعی از این هواپیماها شیشه ساختمان های بلند را می شویند. نوعی دیگری از آن می تواند در طول یک سال یک میلیارد درخت بکارد، نوعی دیگری برای جستجو و نجات در دریا و مناطق خطرناک نیز استفاده می شود.

نیکولاوس ماوریدیس داور مسابقه می گوید: «در این مسابقه ما آینده استفاده مسالمت آمیز از پهپاد ها را پایه گذاری می کنیم. در حالی که دیگران از این هواپیماها برای کشتن استفاده می کنند ما پهپاد هایی می سازیم که زندگی ما را بهتر می کنند. زندگی ها را نجات می دهند. بنابراین ملاک نه تنها تکنولوژی، بلکه تکنولوژی جهت بهتر ساختن جهان است.»

جایزه به یک شرکت مهندسان سویسی به نام فلایابیلیتی یا «قابلیت پرواز» تعلق گرفت. هواپیمای کنترل از راه دور این شرکت که برای عملیات جستجو و نجات طراحی شده حتی پس از برخورد به مانع ثبات خود را از دست نمی دهد و می تواند در مناطق خطرناک به انسان نزدیک شود.

پاتریک توز برنده جایزه می گوید: «بردن یک میلیون دلار اتفاقی است که یک بار در زندگی روی می دهد. ما اکنون مشتاقیم که به کار خود برگردیم و تولید خود را به بازار عرضه کنیم.
هواپیماهای مینیاتوری کنترل از راه دور می توانند بسیار مفید باشند. مشاهده داخل کوه های آتش فشان، و عکاسی و فیلمبرداری از آن، از دیگر موارد مورد استفاده این هواپیماها است.»

در ایالات متحده از این هواپیماها به منظور جمع آوری اطلاعات امنیتی کنترل مرز ها، تعقیب قاچاقچیان مواد مخدر، پژوهش های زیست محیطی و آب و هوا، نقشه برداری، و جستجو و نجات استفاده می شود.

شرکت آمریکایی آمازون نیز در نظر دارد از این هواپیماهای کنترل از راه دور برای تحویل اجناس به خریداران استفاده کند.

XS
SM
MD
LG