لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

مقام‌های افغانستان از کشته شدن ملا عبدالرئوف خبر دادند


مقام‌های افغانستان از کشته شدن ملا عبدالرئوف خبر دادند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

یکی از فرماندهان سابق گروه طالبان که به تازگی با رهبر گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش بیعت کرده بود، در حمله هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان کشته شد.

به گفته مقام‌های محلی ولایت هلمند، ملا عبدالرئوف و چند شبه نظامی دیگر طالبان در خودرویی بودند که هدف حمله یک پهپاد قرار گرفت. مقام‌های امنیتی افغانستان مرگ این فرمانده پیشین طالبان را تایید کرده‌اند، اما ناتو هنوز مرگ او را تایید نکرده است.

ملا عبدالرئوف، ماه گذشته با ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش اعلام بیعت کرده بود. او که معروف به «خادم» بود، زمانی در بازداشت نیروهای آمریکایی و در پایگاه هوایی آمریکا در کوبا معروف به گوانتانامو نگهداری می‌شد.

سازمانهای اطلاعاتی می‌گویند در دوران حکومت طالبان در افغانستان، عبدالرئوف یک فرمانده نظامی بود. عبدالرئوف پس از حدود ۵ سال، در سال ۱۳۸۶ از زندان آزاد شد، به افغانستان بازگشت، و حرکتهای جهادی خود را از سر گرفت. گزارش‌های یک ماه گذشته حاکی از این بودند که اوبا دادن پول قابل توجه، برای خلافت اسلامی در عراق و سوریه نیرو جذب میکرده تا حیطه سلطه خود را گسترش دهد.

پال پیلار، تحلیلگر پیشین مسائل خاورمیانه در سازمان اطلاعاتی آمریکا، سیا، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا در این زمینه گفت «فردی که در این حمله کشته شد ظاهراً دچار اختلاف‌هایی با کادر رهبری طالبان شده بود. او از نام داعش سوء استفاده کرد تا خود و پیروانش را از دیگران متمایز کند گمان نمیکنم لزومی داشته باشد که این نام را در افغانستان جدی بگیریم . من اطلاعات معتبر ندیده ام که ارتباط سازمانی میان این گروه در افغانستان و داعش اصلی در سوریه و عراق یافته باشد.»

دولت افغانستان گفته است کسانی که در آن کشور پرچم داعش را علم میکنند، واقعاً وابسته به آن گروه نیستند و هدف عبدالرئوف و پیروانش صرفاً منافع مالی و جلب توجه داعش در سوریه بوده است .

عبدالرئوف در استان هلمند فعالیت میکرد، یعنی فقط به فاصله یک استان با مرز ایران با وجود این سرکنسول ایران در هرات نگران نیست و گفته است که نفوذ داعش به افغانستان گزافه گوییست .

با آن که پیش از این دولت افغانستان اصولاً، حضور هرگونه موجودیت داعش در آن کشور را رد کرده بود، رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس امنیتی مونیخ از جهان خواسته بود کشورش را تنها نگذارند زیرا افغانستان میتواند زمینه‌ساز نفوذ داعش در آسیای میانه شود.

اما پال پیلار موافق این نظر نیست و میگوید گمان نمی‌کند که لازم باشد آمریکا نگران نام داعش در افغانستان باشد. به اعتقاد او، هیچ شواهدی مبنی بر وجود گروهی به نام داعش در آسیای میانه که با داعش در سوریه و عراق در اتباط است، وجود ندارد.

به گفته آقای پیلار، این که عبدالرئوف عضو داعش بوده، یا طالبان، یا عضو هر دسته و گروه دیگر، مهم نیست؛ مهم آن است که او تروریستی شناخته شده و خطرناک بود .

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG