لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۵

اشتون کارتر وزیر دفاع جدید ایالات متحده شد


اشتون کارتر وزیر دفاع جدید ایالات متحده و جانشین چاک هیگل که آذر ماه ۱۳۹۳ استعفا داده بود.
اشتون کارتر وزیر دفاع جدید ایالات متحده و جانشین چاک هیگل که آذر ماه ۱۳۹۳ استعفا داده بود.

سنای آمریکا عصر روز پنجشنبه صلاحیت اشتون کارتر گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری ایالات متحده برای وزارت دفاع را تائید کرد و به این ترتیب او چهارمین وزیر دفاع دولت باراک اوباما در طول شش سال دوران ریاست جمهوری او خواهد بود.

مجلس سنا، که در کنترل اکثریت جمهوریخواه قرار دارد، با ۹۳ رای موافق و ۵ مخالف، آقای کارتر را جایگزین چاگ هیگل کرد که آذر ماه گذشته از ریاست پنتاگون کناره‌گیری کرده بود.

حدود یک هفته پس از پذیرش استعفای چاک هیگل از وزارت دفاع، اشتون کارتر ۶۰ ساله توسط باراک اوباما به عنوان گزینه پیشنهادی او برای وزارت دفاع معرفی شد. آقای کارتر در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی دومین مقام پنتاگون بود.

کمیسیون نیروهای مسلح سنا، پیشتر در روز سه‌شنبه با ۲۵ رای موافق، به اتفاق آرا صلاحیت آقای کارتر را تائید کرده بود. وی از حمایت بسیاری از جمهوریخواهان ارشد سنا نیز برخوردار است و جان مک کین، سناتور جمهوریخواه از ایالت آریزونا و رئیس کمیسیون نیروهای مسلح سنا، از حامیان بزرگ اوست.

یکی از نخستین وظایف وزیر دفاع جدید ایالات متحده، جلب حمایت از درخواست باراک اوباما برای کسب مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در بخش‌هایی از عراق و سوریه خواهد بود.

وی در جلسه امروز سنا، بر تصمیم خود به تقویت بودجه دفاعی آمریکا، کاهش هزینه تسلیحات جدید، و رساندن سریع‌تر فناوری‌های جدید به سرباران تاکید گذاشت.

ایالات متحده علاوه بر تهدید گروه افراطی داعش در خاور میانه، با بحران اوکراین در اروپا و تحرکات روسیه در قبال آن روبرو است.

اشتون کارتر به قانونگذاران گفته است که با ارسال اسلحه برای اوکراین موافق است، اما بعدا گوشزد کرد که تمرکز تلاش‌های جامعه بین المللی برای حل بحران اوکراین باید بر ادامه مجازات‌های اقتصادی و سیاسی علیه روسیه باقی بماند.

XS
SM
MD
LG