لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

نامزد پست وزارت دفاع آمریکا: ایران و داعش، دو تهدید فوری علیه منافع ما هستند


اشتون کارتر: ایران و داعش دو تهدید فوری علیه منافع آمریکا در خاورمیانه هستند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

اشتون کارتر که از سوی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای تصدی پست وزیر دفاع آمریکا پیشنهاد شده است، ایران و داعش را دو تهدید منافع آمریکا در خاورمیانه دانست.

نامزد پست وزارت دفاع آمریکا که امروز چهارشنبه ۴ فوریه در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا حاضر شده بود، گفت: «امروز دو تهدید فوری در خاورمیانه متوجه منافع آمریکاست؛ داعش و ایران».

آقای که کارتر در صورت تایید صلاحیت از سوی سنا جانشین چاک هیگل خواهد شد، در کمیته نیروهای مسلح سنا به پرسش‌های سناتورها پاسخ داد.

در این جلسه، اشتون کارتر در پاسخ به سوال جک رید، سناتور ارشد دمکرات، که پرسیده بود آیا تایید می‌کند که داعش تهدید فوری علیه منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه است، گفت: «من در مورد داعش درنگ می‌کنم، تنها به خاطر آنکه در پس ذهن من ایران هم قرار دارد. بنابراین به تصور ما دو تهدید فوری و خطر قابل توجه در خاورمیانه داریم که یکی داعش است و دیگری ایران».

آقای کارتر نقش ایران در تمام منطقه را یک مساله بغرنج جدی توصیف کرد.

در ادامه سناتور جک رید در تایید اشتون کارتر گفت که گرچه وزیر دفاع در مذاکرات اتمی با ایران سهمی ندارد ولی وزیر دفاع آمریکا بدون تردید درعواقب احتمالی بالقوه در ارتباط با نتایج مختلف این مذاکرات مسولیت دارد و در صورت شکست مذاکرات، آن عواقب می‌تواند چهره منطقه را برای نسل ها دگرگون کند.

گزینه تصدی پست وزارت دفاع، استراتژی آمریکا در مورد داعش را شکست آن گروه و اطمینان از بقای این شکست توصیف کرد و افزود: «در عراق تنها نیرویی که می‌تواند تضمین کند که داعش دوباره قدرت نمی‌گیرد، نیروهای امنیتی آن کشور است و در سوریه نیز ما کوشش می‌کنیم نیرویی متشکل از نیروهای میانه‌روی سوری و نیروهای منطقه‌ای بوجود آوریم که داعش را شکست دهد» .

آقای کارتر در بخش دیگری از سخنان خود، با ادامه اعمال کاهش خودکار هزینه در وزارت دفاع آمریکا مخالفت کرد.

او گفت: «کاهش خودکار هزینه، دفاع ما را به خطر می‌اندازد، تلاطم و بلاتکلیفی و افراط به بار می آورد و در نظر دوستان و دشمنان ما، تصویری گمراه کننده از قدرت ما به صورت کاهش یافته ارائه می‌دهد.»

سناتور جان مک کین رییس جمهوریخواه این کمیته در بیانیه افتتاح جلسه نسبت به مسایلی که آقای کارتر در مقام وزیر دفاع آمریکا در زمینه امنیت ملی آمریکا با آنها روبروست ابراز نگرانی کرد و از متمرکز بودن سیاست دفاعی آمریکا در حلقه داخلی کاخ سفید و نبود قاطعیت در تیم امنیت ملی آقای اوباما انتقاد کرد.

او گفت: «دکتر کارتر، صمیمانه امیدوارم رییس جمهوری اوباما که شما را نامزد کرده این قدرت را هم به شما بدهد که در نهایت توانایی رهبری کنید. زیرا در زمان تهدیدهای متعدد، آمریکا بیش از هر زمان به یک وزیر دفاع قوی نیاز دارد».

اشتون کارتر در بخش دیگری از سخنان خود، امنیت انرژی را بخش مهمی از امنیت ملی آمریکا ذکر کرد و سیاست تقویت تولید انرژی داخلی را ستود.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG