لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

اوباما در مراسم تودیع وزیر دفاع از چاک هیگل قدردانی کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (چپ) در مراسم تودیع چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده - ۸ بهمن ۱۳۹۳
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (چپ) در مراسم تودیع چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده - ۸ بهمن ۱۳۹۳

مراسم تودیع چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه در پایگاه نظامی مشترک مایر-هندرسن هال در ایالت ویرجینیا برگزار شد.

در آخرین روز های تصدی چاک هیگل در مقام وزیر دفاع آمریکا، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده از او به عنوان «دوستی فوق العاده» و « میهن پرستی آمریکایی» یاد کرد که زندگی خود را وقف کشورش کرده است.

آقای اوباما همچنین گفت «امروز سربازان ما از نیروهای افغانستان پشتیبانی می کنند، با خطر مقابله می کنند و بی هیچ مدارا به تعقیب شبکه القاعده ادامه می دهند. نیروهای ما با رهبری نیروهای ائتلاف، در کار انهدام داعش هستند. در این ائتلاف کشورهای عرب در مقیاسی گسترده شرکت دارند. و چاک بود که این مشارکت کلیدی را در خاورمیانه تقویت کرد».

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود چاک هیگل به آماده سازی نیروهای مسلح کشور برای آینده کمک کرد و با رهبری او در مقابله با ابولا، آمریکا توانست جان بسیاری از مردم غرب آفریقا را نجات دهد.

آقای هیگل نیز در سخنانی در این مراسم، با بیان این که جای خرسندی است که در چالش ها، این خرده گیران نیستند که جهان را تغییر می دهند یا به حساب می آیند، گفت «ما در زمانه ای پیچیده و تعیین کننده زندگی می کنیم. مردان و زنانی که زندگی خود را وقف امنیت آمریکا کرده اند، معماران این جهان جدید قرن بیست و یکم هستند. اینها این بنا را بر شالوده میراث بزرگ پیشینیان می سازند.»

چاک هیگل، سناتور پیشین جمهوریخواه، که از سال ۲۰۱۳ در مقام وزارت دفاع آمریکا خدمت می کرد، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ (پائیز ۱۳۹۳) و پس از دو سال خدمت در پنتاگون، اعلام کناره گیری کرد.

علت این کناره گیری او، اختلاف نظر اعضای شورای امنیت ملی کاخ سفید با رهبری پنتاگون بود.

باراک اوباما، اشتون کارتر معاون پیشین وزارت دفاع را برای این مقام معرفی کرده است. تا زمانی که سنا جانشین چاک هیگل را تایید کند، او در مقام خود انجام وظیفه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG