لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

باراک اوباما وزیر جدید دفاع آمریکا را معرفی کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (وسط) اشتون کارتر (چپ) را به عنوان وزیر جدید دفاع معرفی کرد - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (وسط) اشتون کارتر (چپ) را به عنوان وزیر جدید دفاع معرفی کرد - ۱۴ آذر ۱۳۹۳

حدود یک هفته پس از پذیرش استعفای چاک هیکل از وزارت دفاع، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه اشتون کارتر را به عنوان گزینه پیشنهادی خود برای جانشینی او در وزارت دفاع معرفی کرد.

چاک هیگل دو هفته پیش در پی شایعات وجود اختلاف میان او و تیم امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا استعفا کرد، و دوشنبه هفته گذشته و پس از انتشار خبر کناره‌گیری وی، رئیس جمهوری نیز با استعفای او موافقت نمود.

در این فاصله، نام اشتون کارتر معاون پیشین وزارت دفاع آمریکا، به عنوان جانشین آقای هیگل در سطح رسانه‌های آمریکا مطرح شده است. آقای کارتر ۶۰ ساله است و در صورت معرفی، چهارمین وزیر دفاع طی شش سال کابینه باراک اوباما خواهد بود.

انتظار می‌رود وی به آسانی از سوی سنا تایید صلاحیت شود، که در آن صورت اشتون کارتر با چالش‌های عمده‌ای مانند پیکار با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، سلطه‌جویی‌های روسیه و چین، گسترش بیماری ابولا، محدودیت بودجه دفاعی، کنترل قوی کاخ سفید بر روی سیاست دفاعی کشور و برخی مسایل دیگر در داخل پنتاگون روبرو خواهد بود.

آقای کارتر پیش از معاونت وزارت دفاع در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی، رئیس خریدهای تکنولوژیک و تسلیحات، و از مسئولان ارشد اجرایی پنتاگون بود و تجربه وسیعی در زمینه امنیت ملی و امور استراتژیک و سیاست تسلیحات اتمی دارد.

وی همچنین در کابینه بیل کلینتون رئیس جمهوری دموکرات اسبق آمریکا در پست معاونت وزارت دفاع در امور سیاست امنیت بین المللی خدمت کرده است.

آقای کارتر پس از کناره‌گیری لئون پنتا وزیر دفاع پیشین در سال گذشته، برای پست وزارت دفاع مورد توجه بود، ولی آقای اوباما چاک هیگل را – که به باور برخی از تجربه اندکی در این سمت برخوردار بود – را به این سمت برگزید.

اشتون کارتر فارغ التحصیل دانشگاه‌های معتبر یل و آکسفورد در رشته فیزیک نظری است، و به نظر می‌رسد در مورد اولویت‌های دفاعی آمریکا دیدگاه مشترکی با پرزیدنت اوباما داشته باشد، از جمله حفظ پیوستگی و همکاری‌های دفاعی در آسیا و اقیانوسیه، و توجه بیشتر به دفاع سایبری و مبارزه با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی.

چاک هیگل روز پنجشنبه گزارش‌های مبنی بر کناره‌گیری‌اش به دلیل اختلاف یا فشار کاخ سفید را، نه تایید کرد و نه تکذیب و با بیان این که هیچ اختلاف بزرگی بر سر موارد عمده وجود نداشت، گفت پس از تبادل نظرهای طولانی با رئیس جمهوری، دو طرف توافق کردند که زمان یک رهبری جدید در پنتاگون فرارسیده است.

XS
SM
MD
LG