لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

کردهای عراق حلقه محاصره داعش در اطراف شنگال را شکستند


یکی از پیشمرگه‌های کرد عراق در اطراف کوه شنگال، پس از درگیری با پیکارجویان داعش برای باز کردن دالانی به داخل روستای شنگال - ۲۷ آذر ۱۳۹۳
یکی از پیشمرگه‌های کرد عراق در اطراف کوه شنگال، پس از درگیری با پیکارجویان داعش برای باز کردن دالانی به داخل روستای شنگال - ۲۷ آذر ۱۳۹۳

پیشمرگه‌های کرد، که یکی از گسترده‌ترین عملیات خود در شمال عراق را از روز چهارشنبه با پشتیبانی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی آغاز کرده اند، روز جمعه اعلام کردند به پیروزی بزرگی دست یافته‌اند و محاصره کوه شنگال را شکستند.

هزاران نفر از کردهای ایزدی ساکن در آن منطقه، از شهریور ماه سال جاری تاکنون در محاصره پیکارجویان داعش بوده و شکسته شدن محاصره روستای شنگال (سنجار)، جریان ارسال کمک یا تخلیه آنها از آن منطقه را آسان خواهد کرد.

اندکی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یکی از نمایندگان مجلس عراق نوشت ادامه درگیری‌های سنگین میان پیشمرگه‌های کرد و پیکارجویان افراطی داعش در منطقه، به همراه برخی مشکلات تدارکی دیگر، موجب شده است عملیات تخلیه آخرین ایزدی‌های گرفتار در شنگال به تاخیر بیافتد.

«مهما خلیل» نماینده کردهای ایزدی در مجلس عراق با بیان این که پیشمرگه‌های کرد روز پنجشنبه با ایجاد دالانی، توانستند به هزاران ایزدی گرفتار در شنگال مواد غذایی و کمک‌های اولیه برسانند؛ اما با این حال نبرد سنگین بین دو طرف همچنان در منطقه ادامه دارد.

موفقیت امروز پیشمرگه، گامی بزرگ برای در نبرد نیروهای کرد عراق و پیکارجویان داعش بر سر تصرف کامل روستای شنگال در دامنه کوهی به همین نام است که بخش‌هایی از آن در اواسط تابستان تحت کنترل داعش قرار گرفت.

نیروی هوایی آمریکا و متحدان آن در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، پیشمرگه‌های کرد در این عملیات حمایت کرده‌ و بنابر گزارش‌ها در چند روز ۴۵ بار به مواضع پیکارجویان گروه دولت اسلامی در آن منطقه حمله کرده‌اند.

فرماندهی کردها در بیانیه‌ای اعلام کرد در اثر این عملیات، که توسط حدود ۸ هزار پیشمرگه صورت گرفت، شمار زیادی از داعشی‌ها به سمت غرب و مرزهای مشترک با سوریه، یا به سمت موصل فرار کردند.

شکستن حلقه محاصره داعش در اطراف شنگال، یک روز پس از آن اعلام شد که منابع نظامي آمريكا و پيشمرگان كرد عراقي از كشته شدن برخی از فرماندهان ارشد گروه دولت اسلامی در جريان حمله هوايی نيروهای ائتلاف به رهبری آمريكا در موصل خبر دادند.

حملات هوایی ایالات متحده علیه داعش در عراق از اواخر شهریور ماه آغاز شد و پس از آن، با پیوستن برخی دیگر از کشورها به ائتلاف بین‌المللی که توسط آمریکا شکل گرفت، از اول مهر ماه (۲۳ سپتامبر) به داخل سوریه نیز کشیده شد.

XS
SM
MD
LG