لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

رئیس اقلیم کردستان عراق از شنگال بازدید کرد


پس از آن که نیروهای پیشمرگه کرد محاصره نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در شنگال را شکستند، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از آنجا دیدار کرد.

آقای بارزانی در این دیدار از منطقه گفت پیشمرگه‌ها کنترل جاده‌های منتهی به کوه شنگال (سنجار) را در اختیار دارند و این منطقه که هزاران ایزدی در آن اسیر شده بودند را آزاد کرده‌اند.

رئیس منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق با بیان این که نیروهای کرد توانستند بخش اعظم شهر را به دست بگیرند، گفت نیروهای کرد اجازه نخواهند داد تا اعضای دولت اسلامی در این مناطق باقی بمانند.

همزمان با دیدار بارزانی، دست کم ۱۵ نیروی پیشمرگه را که در جریان درگیری‌های روز یکشنبه در خط جبهه مجروح شده بودند، برای مراقبت‌های پزشکی به کوه شنگال رساندند.

شهر هنوز پاکسازی نشده

جبار یاور، سخنگوی نیروهای کرد روز یکشنبه گفت که شنگال هنوز راه درازی تا پاکسازی کامل دارد و پیشمرگه‌ها در گوشه و کنار شهر با مقاومت داعش مواجه می شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز اعضای گروه افراطی دولت اسلامی در حین فرار به سوی خانه‌ها و غیرنظامیان شلیک می‌کردند.

نیروهای تحت رهبری آمریکا همچنین روز یکشنبه با ۱۳ حمله هوایی در عراق و سه حمله در سوریه به مواضع دولت اسلامی حمله کردند.

چهار مورد از حملات هوایی آمریکا در نزدیکی شنگال در شمال عراق بود و بقیه در شهرهای تل عفر، رمادی، موصل و بیجی بود. حملات هوایی در سوریه مناطقی در شمال حلب را هدف قرار داد.

این نخستین بار است که هواپیماهای نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع داعش در منطقه مداجن حمله می‌کند.

کاروان متشکل از ۳۲ کامیون حامل کالاهای امدادی کردهای عراق برای ایزدیان تحت محاصره نیز روز شنبه به کوه شنگال رسید. پیکارجویان داعش حدود دو سوم عراق و سوریه را اشغال کرده‌اند.

شهرهای شنگال و زومار در اوایل ماه اوت، در نیمه تابستان، به اشغال گروه داعش درآمد و ده ها هزار ایزدی را ناگزیر از فرار به کوه‌های اطراف کرد. از آن زمان، نیروهای کرد عراق و ایزدی توانسته‌اند بخش بزرگی از سرزمین‌هایشان در شمال عراق را پس بگیرند.

به گفته رهبران نیروهای کرد، روز چهارشنبه، حدود ۸ هزار نفر از نیروهای پیشمرگه در عملیاتی شرکت کردند که بزرگترین عملیات علیه گروه دولت اسلامی تاکنون به شمار می‌رود.

پیش‌بینی می‌شود که عملیات عراق بسیاری از پیکارجویان داعش را به سمت سوریه یا موصل براند.

XS
SM
MD
LG