لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

مولوی عبدالحمید: زنده سوزاندن انسان در اسلام حرام است


مولوی عبدالحمید زنده سوزاندن انسان را حرام دانست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

در پی زنده سوزاندن خلبان اردنی اسیر شده توسط داعش، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان این اقدام را مغایر با شریعت اسلام دانست.

مولوی عبدالحمید روز چهارشنبه در گفت و گو با صدای آمریکا با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام گفت: «از پیامبر اسلام نقل شده است که کسی نمی‌تواند کس دیگری را با آتش آزار دهد مگر خداوند.» او در ادامه گفت که زنده سوزاندن انسان بر اساس شریعت اسلام حرام است.

انتشار ویدیوی زنده سوزانده شدن معاذ الکساسبه خلبان اردنی به دست پیکارجویان داعش، خشم بسیاری رهبران سیاسی و مذهبی جهان اسلام را برانگیخته است.

احمد الطیب، رئیس دانشگاه الازهر قاهره، یکی از بزرگترین مراجع سنی مذهبان جهان، نیز روز چهارشنبه ۱۵ بهمن در فتوایی اعلام کرد، پیکارجویان داعش مستحق مجازاتی هستند که قرآن در این زمینه مقرر کرده است، یعنی مجازات مرگ با به صلیب کشیدن یا مثله کردن اندام های بدنشان به عنوان دشمنان خدا و پیامبر اسلام.

احمد الطیب همچنین گفت که کشتن بیگناهان در اسلام حرام است و زنده سوزاندن خلبان اردنی به موجب قوانین قرآن، حتی در زمان جنگ هم حرام قلمداد می‌شود.

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در همین رابطه به صدای آمریکا گفت که در شریعت اسلام برای رفتار با اسیران جنگی احکام مشخصی وجود دارد. به گفته این مقام مذهبی، بر اساس آن احکام حتی اگر کسی مرتکب جنایات جنگی هم شده باشد و بر اساس عرف محاکمه شده باشد، راهش زنده سوزاندن نیست چرا که زنده سوزاندن در شریعت اسلام حرام اعلام شده است.

عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان، گفت که اگر رییس دانشگاه الازهر نیز چنین نظری داده بر اساس همین احکام اسلامی بوده است.

مولوی عبدالحمید در ادامه همچنین زنده سوزاندن اسیر را از نظر انسانی وحشیانه و مغایر با معاهدات بین‌المللی و عرف جامعه جهانی دانست.

گروه داعش که مناطقی از عراق و سوریه را به اشغال خود در آورده است، خود را خلافت اسلامی دانسته و اقدامات خود را بر اساس احکام اسلامی می‌داند.

XS
SM
MD
LG