لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۹

رییس دانشگاه الازهر: داعش مستحق مثله کردن و به صلیب کشیدن است


واکنش ها به زنده سوزاندن خلبان اردنی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

رهبران سیاسی و مذهبی جهان اسلام با ابراز خشم و انزجار اقدام گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش در زنده سوزاندن معاذ الکساسبه، خلبان اسیر اردنی را محکوم کردند.

انتشار ویدیوی زنده سوزانده شدن معاذ الکساسبه به دست پیکارجویان داعش روز در سه شنبه موجب خشم گروهای بسیاری در جهان شد.

احمد الطیب، رییس دانشگاه الازهر قاهره، یکی از بزرگترین مراجع سنی مذهبان جهان روز چهارشنبه در فتوایی اعلام کرد، پیکارجویان داعش مستحق مجازاتی هستند که قرآن در این زمینه مقرر کرده است، یعنی مجازات مرگ با به صلیب کشیدن یا مثله کردن اندام های بدنشان به عنوان دشمنان خدا و پیامبر اسلام.

احمد الطیب همچنین می‌گوید کشتن بیگناهان در اسلام حرام است و زنده سوزاندن خلبان اردنی به موجب قوانین قرآن، حتی در زمان جنگ هم حرام قلمداد می‌شود.

در همین رابطه شیخ عبداللطیف دریان، مفتی اعظم لبنان نیز در بیروت گفت آنچه بر سر خلبان اردنی آوردند، با هیچ آئین و مذهبی نمی‌خواند، و هیچ اندیشه‌ای اعم از دینی یا دنیوی، این کار شرم آور را تائید نمی‌کند.

اردن روز چهارشنبه اعلام کرد در واکنش به کشته شدن خلبان خود، دو عضو القاعده را که در اردن زندانی بودند، اعدام کرده است.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن که در حال بازدید از واشتگتن بود، پس انتشار ویدیوی سوزاندن خلبان این کشور ،معاذ کساسبه، سفرش را نیمه کاره رها کرد و به امان بازگشت. وی که فرمانده کل قوای مسلح این کشور نیز شمرده می شود، در پیامی به مردم اردن گفت آنهایی که مرتکب این جنایت شنیع شدند، تنها اسم اسلامی بر خود نهاده‌اند، اما بویی از دین اسلام نبرده‌اند.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب گفت هنوز زنده سوزاندن این خلبان را باور نکرده است.
او گفت: «به قتل رساندن ستوان معاذ الکساسبه، آن هم به آن صورت غیر انسانی و وحشیانه ای که شاهدش بودیم، باور نکردنی است، این اقدام بی رحمانه ای است که باید توسط همه محکوم شود.»

دقایقی پس از شنیده شدن خبر کشته شدن خلبان اردنی در روز سه شنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر ادامه راهبرد کاخ سفید در مقابله با داعش تاکید کرد. او گفت اقدام داعش نشانه دیگری از وحشیگری این سازمان است، ما هم به منظور اطمینان از تضعیف و نهایتا شکست آنها، هوشیاری و عزم ائتلاف بین المللی را دو برابر می کنیم.

فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا نیز بار دیگر بر ادامه راهبرد کاخ سفید در مقابله با داعش تاکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل در پیامی همه را به مقابله موثر با داعشی ها تشویق کرد.

همچنین مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز زنده سوزاندن خلبان اردنی را قویا محکوم کرد و گفت این جنایت هیچ تناسبی با اسلام ندارد.

XS
SM
MD
LG