لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

اردن دو عضو القاعده را اعدام کرد


اردن دو عضو القاعده را اعدام کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

یک سخنگوی دولت اردن اعلام کرد دو زندانی القاعده را روز چهارشنبه اعدام کرده است. این اقدام چند ساعت پس از آن صورت گرفت که گروه «دولت اسلامی» (داعش) تصاویر آتش زدن زنده یک خلبان اردنی اسیر این گروه در یک قفس آهنی را منتشر کرد.

داعش خواستار مبادله این خلبان با یک زندانی زن به نام ساجده الریشاوی در اردن شده بود، اما دولت اردن گفته بود ابتدا باید از زنده بودن خلبان خود مطمئن شود.

محمد المومنی، سخنگوی دولت اردن هویت دو اعدامی را ساجده الریشاوی و زیاد الکربولی اعلام کرد.

اردن کشته شدن معاذ الکساسبه، خلبان ۲۶ ساله خود بدست پیکارجویان داعش را تایید کرده است.

انتشار ویدئوی زنده سوزانده شدن معاذ الکساسبه به دست داعشی ها به خشم و حیرت عمومی در اردن و واکنش و سرزنش بین المللی دامن زده است.

هواپیمای معاذ الکساسبه ماه دسامبر (اوایل دی ماه) در جریان حمله هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده علیه داعش سرنگون و او توسط پیکارجویان داعش اسیر شد.

ساجد الریشاوی، که داعش خواهان آزادی وی شده بود، وابستگی خانوادگی با اعضای شاخه القاعده در عراق داشت. او به اتهام شرکت در توطئه بمبگذاری انتحاری در هتلی در اردن در سال ۲۰۰۵، به اعدام محکوم شده بود.

در هفته های اخیر تلاش های نافرجامی برای آزادی خلبان اسیر اردنی صورت گرفته بود. منابع نزدیک به مقام های اردن در امان می گویند دولتمردان اردنی بر این باور بوده اند که داعش بیش از یک ماه پیش معاذ الکساسبه را به قتل رسانده است. بعضی منتقدان اما می گویند مقام های اردن برای رفع تکلیف و سرزنش از خود شایعه پراکنی می کنند.

XS
SM
MD
LG