لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

مجلس یک فوریت طرح الزام دولت به پیشبرد برنامه هسته‌ای را تصویب کرد


مجلس ایران یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت موظف می‌شود در صورتی که کنگره آمریکا تحریم‌ها علیه تهران را افزایش دهد، «توافقنامه ژنو را ملغی و برنامه‌ها و اقدام‌های خود را به اجرا درآورد.»

این طرح که «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای»، نامیده شده روز سه شنبه ۱۴ بهمن ماه، با ۱۷۳ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نمایندهٔ حاضر در جلسه تصویب شد .

تهیه کنندگان این طرح گفته‌اند که آن را در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده ایران و در پاسخ به ضرب‌الاجل آمریکایی‌ها مبنی بر تحمیل خواسته‌های نامشروع به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ‌ارائه داده‌اند.

اشاره این نمایندگان به طرحی است که چندی پیش در کمیته بانکی سنا به تصویب رسید.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران در کنگره آمریکا، تا زمانی که مذاکرات هسته‌ای غرب با ایران ادامه دارد، مخالفت کرده و هشدار داده است که در صورت تصویب هر طرح تحریمی جدید علیه ایران در کنگره، آن را وتو خواهد کرد.

ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+ ۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، مهلت رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران را تا پایان روز ۳۰ ژوئن (۹ تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG