لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

اندیشکده رند: تحریم جدید علیه ایران به مذاکرات اتمی ضربه می‌زند


مؤسسه پژوهشی «رَند» در آمریکا، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، از نقش مهم کنگره ایالات متحده در حل این بحران نوشته است.

در این گزارش با اشاره به قدرت رئیس جمهوری آمریکا برای برداشتن بخشی از تحریم‌های ایران در صورت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، آمده است «با وجود این، کنگره می‌تواند طیف وسیعی از اقدامات را انجام دهد که مانع تلاش دولت آمریکا برای از بین بردن تحریم‌های اقتصادی شود.»

اندیشکده «رند» که برای مشکلات بین المللی راه حل ارائه می‌کند، وضع تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه ایران را باعث ضربه زدن به روند مذاکرات جاری توصیف کرده و نوشته تنها در صورتی که ایران از تعهدات خود تخطی کند، تحریم‌های جدید می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای قانونگذاران آمریکایی باشد.

سناتور جمهوریخواه مارک کرک، که طرح «ایران عاری از سلاح اتمی» او با همکاری سناتور دموکرات رابرت منندز روز پنجشنبه گذشته در کمیته بانکی سنا تصویب شد، در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ گفت رهبری حزب جمهوریخواه متعهد به پیشبرد طرح تحریم ایران است و اطمینان دارد که سنا آن را تصویب خواهد کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بارها گفته است در صورتی که کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان تحریم‌های جدیدی را علیه ایران در حین مذاکرات اتمی تصویب کند، آن را وتو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG