لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

غرب در انتظار تصمیم ایران؛ کشمکش دولت روحانی با تندروهای داخلی


غرب در انتظار تصمیم ایران؛ کشمکش دولت روحانی با تندروهای داخلی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00
دانلود

در حالی که مقام های غربی می گویند جمهوری اسلامی ایران به دلیل شرایط اقتصادی فعلی نیاز به توافق هسته ای با جامعه جهانی دارد، وزیر امورخارجه ایران، از تمایل افرادی در داخل ایران برای ادامه تحریم ها سخن به میان آورده است.

دیوید کوهن، قائم مقام وزارت خزانه داری آمریکا به وال استریت ژورنال گفته ایران بدون لغو تحریم ها نمی تواند از بحران اقتصادی کنونی بیرون بیاید و این منوط به این است که در زمینه برنامه هسته ای با جهان به توافق برسد. به گفته این مقام خزانه داری آمریکا، اقتصاد ایران از تحریم ها ضربه خورده و به همین دلیل حاضر شده اند که پای میز مذاکره بیایند.

«الیزابت گیگو»، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان فرانسه نیز در سخنانی مشابه می گوید روحانی به توافق هسته ای نیاز دارد.

اما در تهران، دولت روحانی همچنان با فشار تندروها مواجه است. محمدجواد ظریف می گوید «متاسفانه برخی در داخل و خارج از کشور مخالف پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در جهت منافع خود دنبال می کنند.» او از کسی نام نبرده است، اما پیشتر، حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران، افراد و گروه های سیاسی که مخالف پایان یافتن تحریم ها هستند را «کاسبان تحریم» نامیده بود.

جواد کریمی قدوسی، نزدیک به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، یکی از ده ها نماینده مجلس است که مخالف توافق موقت فعلی هسته ای است. آقای احمدی‌نژاد پس از مدت‌ها سکوت، به کنایه به حسن روحانی گفته «عرضه ایستادن مقابل آمریکا را ندارید٬ کنار بروید.»

تحریم های بین المللی علیه برنامه مشکوک هسته ای ایران در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تصویب شد. حالا که او در قدرت نیست، نزدیکانش در مجلس، بدنبال جلوگیری از توافق هسته ای روحانی با غرب است.

نمایندگان مجلس ایران بتازگی طرحی بنام الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای ملت ایران را امضا کرده اند که هدف آن لغو توافق اتمی ژنو است. آنها می گویند این طرح برای مقابله با تصویب تحریم جدید از سوی آمریکا است. اما در ایالات متحده، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به صراحت اعلام کرده تصویب هر تحریم جدیدی از کنگره را وتو خواهد کرد. روز یکشنبه باراک اوباما در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان گفت که ایران به کليه تعهدات خود در توافق مقدماتی اتمی عمل کرده است و در چنین شرایطی، اعمال تحريم های تازه عليه ايران بی فايده و اشتباه است.

ایران و کشورهای ۱+۵ یک تا تیرماه برای یک توافق جامع دائمی فرصت دارند.

XS
SM
MD
LG