لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

مجلس نام نمایندگانی که از رحیمی پول گرفتند را اعلام نمی‌کند


مجلس موافق افشای نام نمایندگان مرتبط با رحیمی نیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00
دانلود

هیات رئیسه مجلس ایران درخواست ۳۰ نماینده برای اعلام نام نمایندگانی که محمدرضا رحیمی معاون رئیس جمهوری پیشین ایران ادعا کرده به آنها پول داده است را رد کرد.

در پی اعلام صریح محمدرضا رحیمی مبنی بر پرداخت پول به ۱۷۰ نماینده اصولگرا برای راهیابی به مجلس، ۳۰ نفر از نمایندگان با امضای نامه ای خواستار اعلام نام نمایندگانی که از رحیمی پول گرفتند شدند، اما هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتشار نام این نمایندگان مخالفت کرد.

اندکی بعد کمال‌الدین پیرموذن، یکی از نمایندگانی که خواستار افشای نام نمایندگان دریافت کننده پول شده بود، اعلام کرد که از پیگیری خواسته خود صرف نظر کرده است.

آقای رحیمی، که به اتهام فساد مالی با حکم زندان و جریمه روبرو شده است، روز سه‌شنبه در نامه سرگشاده‌ای به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران، از این که از او پشتیبانی نکرده است به شدت انتقاد کرد.

او در بخشی از این نامه، آشکارا اعلام کرد بخشی از محکومیتش به دلیل پولی است که او با «هماهنگی»، برای تبلیغات ۱۷۰ نماینده در انتخابات مجلس هشتم هزینه کرد.

اصولگرایان در انتخابات آن دوره مجلس که سال ۱۳۸۶ برگزار شد، اکثریت را به دست آوردند، اصلاح طلبان رد صلاحیت شدند و میانه‌روها در اقلیت ماندند.

تعدادی از نمایندگان مجلس روز چهارشنبه با امضای نامه‌ای از هیات رئیسه مجلس خواستند که نام نمایندگانی که از به گفته رحیمی از او پول گرفته‌اند اعلام شود. اگر چه ابتدا هیات رئیسه با انتشار اسامی مخالفت کرد، اما بعدا کمال الدین پیرموذن، نماینده‌ای که پیگیر ارسال نامه به هیات رئیسه بود گفت که او نیز از پیگیری افشای نام ۱۷۰ نماینده منصرف شده است.

به گفته پیر‌موذن «با توجه به این که ما متوجه شدیم ادعایی که در مورد پرداخت پول به ۱۷۰ نماینده مجلس از سوی آقای رحیمی مطرح شده به نمایندگان مجلس هشتم مربوط می‌شود از پیگیری اعلام اسامی نمایندگان منصرف شدیم.»

او در ادامه، با بیان این که چون این موضوع مربوط به مجلس هشتم است، نیازی نیست نمایندگان مجلس نهم پیگیر آن باشد، تاکید کرد «البته قوه قضاییه باید موضوع را پیگیری کند».

بخش بزرگی از پرونده‌های فساد اقتصادی که از سوی قوه قضاییه پیگیری می‌شود، به مقام‌های دولت پیشین مربوط است.

پس از محکومیت محمد رضا رحیمی، اتهام‌های مالی سعید مرتضوی و پرونده بابک زنجانی، به تازگی اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی هم خبر داده بانک مرکزی دولت احمدی نژاد ۲۲میلیارد دلار ارز از کشور خارج کرده است.

الهام امین زاده، معاون حقوقی روحانی نیز روز سه‌شنبه گفت که تخلف از برخی وزرای دولت روشن شده و از آنها شکایت شده است.

XS
SM
MD
LG