لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

محمدرضا رحیمی به زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد


عکس آرشیوی از محمدرضا رحیمی (چپ) معاون اول محمود احمدی نژاد (وسط) رییس جمهوری پیشین ایران
عکس آرشیوی از محمدرضا رحیمی (چپ) معاون اول محمود احمدی نژاد (وسط) رییس جمهوری پیشین ایران

محمد رضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، به بیش از ۵ سال زندان و پرداخت حدود ۴ میلیارد تومان جریمه محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حکم نهایی معاون اول محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران تحمل ۵ سال و ۹۱ روز زندان، پرداخت دو میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان رد مال و پرداخت یک میلیارد تومان جزای نقدی اعلام شد. این حکم نهایی دیوان عالی کشور است و باید به زودی اجرا شود.

چهار ماه پیش روزنامه ایران خبر داده بود که آقای رحیمی به ۱۴ سال زندان و همچنین پرداخت ۴ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده است. مقام های قضایی از جمله غلامحسین محسنی اژه‌ای، همان زمان تنها تایید کردند که رحیمی به زندان و جریمه محکوم شده است.

به این ترتیب، پرونده معاون اول سابق رئیس جمهوری ایران به بسته شدن نزدیک است و به زودی آقای رحیمی برای اجرای حکم به زندان می‌رود. قوه قضاییه می‌گوید او در حال حاضر با وثیقه سنگین آزاد است.

محمدرضا رحیمی از استانداران دولت اکبر هاشمی رفسنجانی بود. با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، به او نزدیک شد و از سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲، نفر دوم اجرایی دولت ایران شد.

با این که بارها از فساد مالی رحیمی در رسانه‌ها گفته می‌شد، اما رئیس جمهوری پیشین ایران، مانع برخورد با او شده بود. فساد مالی در بیمه ایران، یکی از پرونده‌هایی بود که ردپای رحیمی در آن دیده شد؛ اما او تا هنگامی که در دولت حضور داشت، هرگز به دادگاه احضار نشد.

در گزارش جدید تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی هم از محمدرضا رحیمی، به عنوان کسی که مبالغ کلانی دریافت کرده، نام برده شد.

برخی نمایندگان مجلس او را متهم کردند که با هزینه چند میلیارد تومانی، موجب انتخاب چهره‌های نزدیک به حداد عادل در انتخابات سال ۱۳۸۶ مجلس شد.

در یک سال گذشته، دولت احمدی نژاد به فساد گسترده مالی و اداری متهم شده است، اما این نخستین بار است که یک مقام ارشد دولت او در دادگاه محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG