لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

وزیر دفاع آمریکا انتقاد نخست وزیر عراق را رد کرد


چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در نشست خبری در پنتاگون، واشنگتن - ۲ بهمن ۱۳۹۳
چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در نشست خبری در پنتاگون، واشنگتن - ۲ بهمن ۱۳۹۳

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه تأکید کرد برخلاف گفته نخست وزیر عراق، ایالات متحده توجه خود را بر آموزشِ نیروهای عراقی و رساندن سلاح و تجهیزات لازم به آنها و همینطور کردهای اقلیم کردستان متمرکز کرده است.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، روز گذشته در نشستی در لندن که به منظور رایزنی برای مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برگزار شده بود، گفته بود واشنگتن در این زمینه کند عمل می‌کند. وی روز پیش از آن نیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که «ما تقریباً روی پای خودمان هستیم.»

در نشست مطبوعاتی روز پنجشنبه در پنتاگون، که شاید آخرین نشست خبری چاک هیگل در مقام وزارت دفاع آمریکا باشد، وی یادآوری کرد که در جریان سفر ماه گذشته خود به عراق و بازدید از نیروهای عراقی، نخست وزیر عراق، خود همراه و شاهد تلاش‌های او بوده است.

آقای هیگل افزود «با گفته‌های نخست وزیر (عراق) مخالفم. حتی باید بگویم که به نظر من این گفته‌ها مفید نیستند. ما ائتلافی از بیش از ۶۰ کشور داریم که به یاری عراق آمده‌اند، و فکر می‌کنم بد نباشد که آقای نخست وزیر این را در نظر داشته باشد.»

وزیر دفاع آمریکا گفت «ما کماکان نیروهای بیشتر و بیشتر برای آموزش به عراق اعزام می‌کنیم. سه اردوگاه آموزشی از چهار اردوگاه اکنون فعال هستند. بیش از ۱۰ کشور تعلیم دهنده دیگر نیز در عراق حضور دارند. از اردوگاه چهارم نیز به زودی بهره برداری خواهد شد.»

در حال حاضر بیش از ۲۳۰۰ نیروی آمریکایی در عراق در حال آموزش نیروهای ارتش و همینطور ارائه مشاوره و کمک به ستادهای مختلف ارتش عراق هستند.

XS
SM
MD
LG