لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

عبدالهیان: آمریکا در نبرد با داعش «جدی» نیست


یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران می گوید کاهش قیمت های جهانی نفت به کشورهای سراسر خاورمیانه صدمه خواهد زد . او همچنین بر این نظر است که آمریکا در نبرد با گروه دولت اسلامی جدی نیست.

به گزارش رویترز، حسین امیر عبدالهیان، معاون وزارت امور خارجه، در مصاحبه ای خودداری عربستان از دست زدن به اقدامی در برابر کاهش شش ماهه قیمت های جهانی نفت را «اشتباهی استراتژیک » توصیف کرد، با این حال گفت هنوز امیدوار است ریاض پاسخ دهد و گام های لازم را بردارد.

قیمت های نفت روز چهارشنبه به پائین ترین سطح در مدت پنج سال و نیم رسید، و دومین کاهش بزرگ سالانه را، پس از آن که صادر کنندگان اوپک، به سرپرستی عربستان، با نادیده گرفتن درخواست های برخی از اعضای کارتل از جمله ایران و ونزوئلا، تصمیم گرفتند تولید در سطح فعلی ادامه پیدا کند، ثبت کرد.

عبدالهیان، در مصاحبه که چهار شنبه شب انجام گرفت،گفت «برای پائین آمدن قیمت ها چندین دلیل وجود دارد، اما عربستان سعودی می تواند نقشی سازنده در این وضع بازی کند.» و افزود « اگر سعودی به جلوگیری از کاهش قیمت ها کمک نکند، اشتباهی جدی مرتکب می شود که پیامدی منفی برای تمام کشورهای منطقه خواهد داشت. »

رویترز می گوید گفته های عبدالهیان بر ادامه تنش بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، که در مبارزه ای برای کسب قدرت و نفوذ منظقه ای درگیر هستند، تاکید می گذارد.

عبدالهیان همچنین از درگیری نظامی عربستان در بحرین انتقاد کرد و گفت ادامه بازداشت شیخ علی سلمان رهبر اپوزیسیون شیعه بحرین پیامدهایی منفی برای دولت منامه خواهد داشت.

معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از کوشش های آمریکا برای نبرد با گروه دولت اسلامی – داعش – انتقاد کردو آنرا ترفندی برای پیشبرد سیاست های واشنگتن در منطقه نامید.

او گفت « واقعیت این است که ایالات متحده برای حذف داعش عمل نمی کند. حتی علاقه ای به ضعیف شدن آن ندارد. فقط به مدیریت آن علاقه مند است. »

ایران شماری از فرماندهان سپاه پاسداران را برای کمک به متحدان شیعه و علوی خود در بغداد و دمشق که باداعش و دیگر پیکارجویان سنی می جنگند فرستاده است. اما عبدالهیان تکذیب کرد که ایران در حملات هوائی در عراق شرکت دارد.

او همچنین از جدیدترین تحریم های آمریکا بر افراد و شرکت های ایرانی انتقاد کرد و گفت این اقدام تاثیر خوبی بر مذاکرات هسته ای نخواهد داشت.

عبدالهیان گفت « آمریکا باید بداند اگر مذاکرات شکست بخورد، مسئولیت بزرگی متوجه چنین اقداماتی خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG