لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

صندلی خالی امیر حکمتی در کنگره هنگام سخنرانی اوباما


امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی تبار که در ایران زندانی است
امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی تبار که در ایران زندانی است

سارا حکمتی، خواهر امیر در گفت و گو با صدای آمریکا ضمن تقدیر از تلاش‌های آقای کیلدی برای آزادی برادرش، گفت که امیر به تازگی نامه‌ای خطاب به رؤسای جمهوری ایران و ایالات متحده نوشته است.

در جریان ششمین سخنرانی سالانه رییس جمهوری ایالات متحده در کنگره، یکی از نمایندگان ، صندلی میهمان خود را به نشانه حمایت از امیر حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران به وی اختصاص داد و آن را خالی گذاشت.

بر اساس قوانین، هر نماینده کنگره می‌تواند یک میهمان را به سخنرانی سالانه رییس جمهوری در نشست مشترک نمایندگان کنگره دعوت کند .

آقای کیلدی، نماینده دموکرات ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان پیش از شروع و پس از سخنرانی باراک اوباما نیز توانست با رئیس جمهوری لحظاتی در مورد وضعیت پرونده حکمتی گفتگو کند. آقای کیلدی، او را مردی شجاع دانست که حق دارد در کنار خانواده‌اش باشد، نه پشت میله‌های زندان .

سارا حکمتی، خواهر امیر در گفت و گو با صدای آمریکا ضمن قدردانی از تلاش‌های آقای کیلدی برای آزادی برادرش، گفت که امیر به تازگی نامه‌ای خطاب به رؤسای جمهوری ایران و ایالات متحده نوشته و آن را تلفنی برای خانواده‌اش هم خوانده است. به گفته او امیر تلاش می‌کند صدای خود را به مقام های دو کشور برساند و از خود دفاع کند.

گفت و گو با خواهر امیر حکمتی درباره آخرین تلاشها برای آزادی این زندانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

از سوی دیگر، محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای حکمتی به خبرگزاری ایسنا گفت موکلش نامه‌ای به حسن روحانی نوشته و ضمن اعلام این که به عنوان یک ایرانی به ایران علاقه‌مند است، ارتکاب هرگونه جرمی را رد کرده است.

سارا حکمتی همچنین از پیگیری مقامات وزارت خارجه آمریکا برای آزادی امیر در ملاقات با مقام های وزارت امور خارجه ایران خبر داد.

امیر میرزایی حکمتی، تفنگدار پیشین ارتش آمریکا، سه سال پیش و هنگام دیدار از ایران، بازداشت و به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد. چندی بعد دستگاه قضایی ایران حکم او را به ۱۰ سال زندان کاهش داد.

XS
SM
MD
LG