لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۱

وکیل امیر حکمتی از ارائه درخواست اعاده دادرسی خبر داد


امير میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که در ایران، به جرم جاسوسی زندانی است.
امير میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که در ایران، به جرم جاسوسی زندانی است.

وکیل امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکاییِ ایرانیتبار که در تهران زندانی است، میگوید درخواست دادرسی پرونده او را به مقامهای قضایی ایران داده است.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه به نقل از وکیل او، محمود علیزاده طباطبایی، نوشت «درخواست اعاده دادرسی برای رسیدگی مجدد به پرونده را به دادسرا ارائه کردیم، ولی این درخواست هنوز به دیوان عالی کشور ارسال نشده است.»

امیر میرزایی حکمتی سرباز پیشین نیروی دریایی ایالات متحده، مرداد ماه ۱۳۹۰ برای دیدار با بستگانش به ایران رفت، ولی به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا بازداشت شد. دادگاه انقلاب ابتدا او را به اعدام محکوم کرد، ولی آذر ماه سال گذشته، دیوان عالی کشور در محاکمهای محرمانه حکم او را به ۱۰ سال زندان کاهش داد.

آقای حکمتی این اتهام را رد کرده است و در ۳۰ فروردین ماه سال جاری نیز در نامه‌ای به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، بار دیگر گفت که هیچگاه با دولت آمریکا علیه ایران همکاری نکرده است.

به گزارش ایسنا وی در این نامه نوشت «من به عنوان فردی که ۳۰ ماه از خانواده خود جدا شده‌ام، خواستار آزادی از زندان هستم» و در ادامه از وزیر خارجه ایران خواست تا پرونده قضایی مطرح شده علیه او، گرفتار آن چه که «اختلافات تاریخی دیپلماتیک میان دو کشور» خواند، نشود.

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده روز ۵ خرداد ماه، به مناسب روز یادبود آمریکایی‌هایی که در راه دفاع از میهن و آزادی قربانی شده اند، خواستار آزادی آقای حکمتی شد و در بیانیه‌ای گفت «ما همچنان نسبت به وضعیت سلامتی او در زندان نگران هستیم. خانواده آقای حکمتی در ایالات متحده نیز به دلیل غیبت طولانی او به زحمت افتاده‌اند.»

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز در گفتگوی تلفنی تاریخی خود با حسن روحانی همتای ایرانی خود در سال گذشته، خواستار آزادی امیر حکمتی شده بود.

XS
SM
MD
LG