لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۸

سفر هیات آمریکایی به کوبا برای آغاز روند عادی سازی روابط دوجانبه


عکس آرشیوی از روبرتا جیکوبسون (راست) مدیرکل امور نیمکره غربی در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از روبرتا جیکوبسون (راست) مدیرکل امور نیمکره غربی در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

روبرتا جِیکوبسون از مدیران ارشد وزارت خارجه ایالات متحده، رور اول بهمن ماه به هاوانا سفر خواهد کرد و قرار است او و هئیت همراهش در این سفر، که تا چهارم بهمن ماه طول خواهد کشید، گفتگوها با مقامات دولت کوبا در خصوص ازسرگیری روابط دیپلماتیک دوجانبه را آغاز کنند.

بنا بر اعلامیه وزارت خارجه آمریکا، ازسرگیری روابط با کوبا گامی کلیدی در اجرای تغییرات در روابط واشنگتن-هاوانا است، که رئیس جمهوری ایالات متحده روز ۲۶ آذر ماه اعلام کرد.

دستورکار این گفتگوها شامل تمهیدات فنی و لجستیکی برای آغاز بکار سفارتخانه، نیروی انسانی لازم، و همچنین صدور روادید سفر خواهد بود. علاوه بر این، خانم جِیکوبسون با اعضای جامعه مدنی مستقل، گروه‌های مذهبی و صاحبان شرکت‌های خصوصی نیز دیدار خواهد داشت.

مذاکرات دو کشور درباره عادی سازی روابط دیپلماتیک، در حاشیه گفتگوهایی که هر شش ماه یک بار در خصوص مسائل مهاجرتی کوبایی‌ها به آمریکا صورت می‌گرفت، انجام می‌شود.

در اجرای دستور اجرائی رئیس جمهوری ایالات متحده، وزارتخانه‌های خزانه داری و بازرگانی در ۲۵ دی ماه با اعلام این که تحریم‌ها علیه کوبا تعدیل شده است، مقررات جدید در این زمینه را منتشر کردند.

دولت باراک اوباما اساس این تصمیم را پیشبرد منافع آمریکا دانسته و استدلال می‌کند که به این ترتیب، ظرفیت ایالات متحده در ترویج تغییرات و اصلاحات مثبت تقویت می‌کند.

اعلامیه وزارت خارجه آمریکا همچنین می‌گوید با تسهیل دسترسی مردم کوبا به منابع و اطلاعات بیشتر، واشنگتن می‌خواهد این سیاست موجب رعایت بیشتر حقوق بشر و اصول دموکراتیک در کوبا شود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG