لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

رهبران کنگره آمريکا در مورد بودجه ۲۰۱۵ به توافق رسيدند


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده

رهبران کنگره ايالات متحده از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه درباره لایحه بودجه يک تريليون و ۱۰۰ ميليارد دلاری هزینه‌های دولت فدرال تا پایان سال مالی آينده به توافق رسیده‌اند.

پيش‌نويس اين لايحه اواخر روز سه‌شنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر)، تنها دو روز پيش از انقضای مهلت بودجه کنونی، برای رای‌گيری اعضای کنگره نهایی شد.

لايحه مذکور هزينه‌های همه نهادهای دولتی را، غیر از وزارت امنیت داخلی، تا ۸ مهر ماه ۱۳۹۴ (آخر سپتامبر ۲۰۱۵) تامین می‌کند. بودجه مربوط به وزارت امنیت داخلی تا هشتم اسفند ماه تامين شده است.

انتظار می‌رود جمهوریخواهان کنگره، که کنترل هر دو مجلس قانونگذاری سنا و نمایندگان را در کنگره در ماه آينده بدست خواهند گرفت، از محدوديت‌های بودجه برای محدود کردن فرمان اجرایی اخیر رئیس جمهور باراک اوباما در مورد اعطای مصونيت موقت از اخراج به تقريبا ۵ میلیون مهاجر بدون مدرک شناسایی، سود جويند.

این لایحه مصالحه‌آميز بيش از ۵ میلیارد دلار به مبارزه با شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا اختصاص داده است، اما از بودجه سازمان حفاظت از محیط زیست کاشته است و برخی از قوانین موجود که در سال ۲۰۱۰ میلادی به منظور نظارت بر بخش مالی وضع شده بود را به حالت تعليق در می‌آورد.

انتظار می‌رود مجلس نمايندگان تحت کنترل جمهوریخواهان در ۲۰ آذر ماه سال جاری (۱۱ دسامبر) اين لايحه را به رای نهایی بگذارد، اما احتمالا چند روز طول می‌کشد تا مجلس سنای تحت کنترل اکثریت دموکرات، رای خود را صادر کند.

نمایندگان مجلس نمايندگان آماده‌اند تا بودجه کوتاه‌مدتی را برای تامين هزينه‌های جاری تا آن هنگام تصویب کنند.

XS
SM
MD
LG