لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۶

کنگره بودجه يک تريليون و ۱۰۰ ميلياردی ۲۰۱۵ را تصويب کرد


سناتور تد کروز، جمهوری خواه از ايالت تگزاس، از مخالفان سرسخت فرمان رئيس جمهوری در مورد مهاجران غيرقانونی است

جمهوری‌خواهان قصد دارند با در دست گرفتن هردو بخش کنگره در ژانويه، رئيس‌جمهوری را وادار کنند از سیاست‌های مهاجرتی خود که اخراج میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی ساکن آمریکا را به تاخير انداخته، عقب‌نشينی کند.

کنگره ايالات متحده آمريکا با تصويب نهايی بودجه مخارج حکومتی برای قسمت اعظم سال ۲۰۱۵، از خطر احتمالی تعطيل حکومت جلوگیری کرد.

پس ازتمدید دو روزه ضرب الاجل برای تصویب لایحه بودجه توسط مجلس نمايندگان در روز پنج‌شنبه، مجلس سنا نیز ديرگاه روز شنبه ۲۲ آذرماه (۱۳ دسامبر) با ۵۶ رای موافق دربرابر ۴۰ رای مخالف را به تصویب رساند. اکنون لايحه راهی کاخ سفيد می‌شود تا به امضای رئيس‌جمهوری برسد. باراک اوباما پيش از اين گفته بود لايحه را امضا خواهد کرد.

مذاکرات سنا با مانورهای سياسی توأم بود. سناتور تد کروز، جمهوری‌خواه تازه واردی از تگزاس که قصد دارد در انتخابات رياست جمهوری شرکت کند، خواستار رای‌گيری درباره حذف تامين مالی برای فرمان رياست جمهوری درمورد تسهيلات مهاجران غيرقانونی شده بود.

با این حال، به رغم اقدامات کروز، سناتور هری رید (دمکرات از ایالت نوادا)، که رهبری اکثریت مجلس سنا را تا ماه آينده در دست دارد، توانست انتصاب چند نامزد آقای اوباما را برای مشاغل دولتی و پست‌های قضایی به تصويب برساند. از ماه ژانويه که اکثريت سنا به دست جمهوری‌خواهان می افتد، گرفتن تائيديه سنا برای انتصاب‌های رئيس جمهوری (که از حزب دمکرات است) بسيار مشکل‌ خواهد شد.

لایحه بودجه ۲۰۱۵، تقريبا کل مخارج حکومت را تا ۸ مهرماه ۱۳۹۴ دربرمی‌گيرد- به جز مخارج وزارت امنیت داخلی، که تنها تا ۸ اسفندماه منظور شده است. جمهوری‌خواهان قصد دارند در آن تاريخ (يعنی دوماه و اندی ديگر)، رئيس‌جمهوری را برای عقب‌نشينی از سیاست‌های مهاجرتی خود - که اخراج میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی ساکن آمریکا را به تاخير انداخته است- تحت فشار قرار دهند

اکنون با تصویب بودجه، از تعطيل شدن حکومت ایالات متحده، نظير آنچه سال گذشته رخ داد، جلوگیری شده است.

رئيس‌جمهوری روز جمعه ۲۱ آذرماه گفت، لایحه بودجه شامل مفادی است که او دوست ندارد، اما بخش‌های امیدبخشی هم دارد. مانند تداوم‌ پیشرفت در بیمه‌های درمانی، اقدامات مربوط به تغییرات آب‌وهوایی، آموزش و پرورش در اوان کودکی و افزایش اشتغال.

نشست روز شنبه سنا یک روز پس از تصويب لایحه هزینه‌های دفاعی به مبلغ ۵۸۵ ميليارد دلار در بودجه سال ۲۰۱۵ صورت گرفت.

سناتورهای هر دو حزب از اين اقدام، که شامل نزدیک به ۶۴ ميليارد دلار برای عمليات برون مرزی، مانند عملیات درعراق و افغانستان می‌شود، حمايت کردند. در این بودجه مواردی چون هزينه‌ مبارزه با پيکارجويان حکومت خودخوانده اسلامی، و ادامه آموزش و تجهیز شورشیان اعتدال گرای سوریه نیز منظور شده است.

XS
SM
MD
LG