لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۱

وزیر انرژی امارات: اوپک سقف تولید خود را کاهش نمی‌دهد


وزیر انرژی امارات متحده عربی روز سه‌شنبه گفت اوپک قصد ندارد تولید خود را به منظور افزایش قیمت‌ها کاهش دهد، و در عوض حفاران نفت شیل را مسئول اضافه موجودی در بازار می‌داند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سهیل بن محمد المزروعی در یک کنفرانس اطلاعات انرژی در ابوظبی با بیان این که به گمان او استراتژی اوپک تغییر نخواهد کرد، افزود ما «به بازار و تولیدکنندگان دیگر می‌گوئیم آنها نیاز دارند منطقی باشند و مانند اوپک عمل کنند.»

المزروعی اظهار نظر کرد اگر اوپک تصمیم می‌گرفت تولید خود را یک میلیون بشکه یا بیشتر در روز کاهش دهد، آنگاه حفاران نفت شیل شکاف در بازار را ظرف چند ماه پر می‌کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس ایران، ونزوئلا و عراق از جمله آسیب پذیرترین اعضای اوپک هستند، زیرا تعهدات بودجه‌ای آنها ایجاب می‌کند قیمت‌های نفت بالای بشکه‌ای ۱۰۰ دلار بماند. کاهش قیمت بر روسیه که عضو اوپک نیست نیز عمیقا تاثیر گذاشته است.

کشورهای عرب حاَشیه خلیج فارس به شدت به درآمدهای نفت متکی هستند، اما همچنین ذخایر مالی آنها از سال‌ها بالا بودن قیمت‌ها، آنقدر نیرومند هست که بتوانند هزینه‌های خود را در شرایط ناشی از بالا بودن موجودی بازار تامین کنند.

XS
SM
MD
LG