لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

سفر رئیس جمهوری ونزوئلا به عربستان برای گفتگو درباره قیمت نفت


نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا
نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در ریاض با ولیعهد عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد. آقای مادورو، به همراه چند تن از وزیران کابینه اش، پس از سفر خود به ایران، شنبه شب وارد ریاض، پایتخت عربستان سعودی، بزرگترین کشور صادر کننده نفت اوپک شد.

از دیدار و گفتگوی نیکلاس مادورو با ولیعهد، وزیر نفت و چند تن از شاهزادگان خاندان سعودی جزئیات چندانی در رسانه های عربستان و ونزوئلا منتشر نشده است.

این اولین دیدار رسمی آقای مادورو از عربستان سعودی است. آقای مادورو، که کشورش دچار تورم شدید و رکود اقتصادی شده، و اکنون با سقوط قیمت نفت با کمبود نقدینگی نیز روبرو است، از کشورهای عضو اوپک خواست تا قیمت نفت را افزایش دهند و آن را تثبیت کنند.

او گفت: «سفر من برای تداوم و تقویت برادری و روابط با اعضای اوپک از جمله عربستان سعودی بسیار حائز اهمیت است.»

این در حالی است که اعضای اوپک هنوز در مورد پایین آوردن سقف تولید به توافقی کلی دست نیافته اند. انتظار می رود که اواخر روز یکشنبه آقای مادورو با سلمان عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی گفتگو کند.

در حالی که عربستان سعودی مدعی است که از پشتوانه مالی توانمندی برخوردار است و سقوط قیمت نفت لطمه ای جدی به اقتصاد این کشور نخواهد زد، برخی دیگر از اعضای اوپک، از جمله ایران و ونزوئلا با کسری شدید بودجه روبرو شده اند.

در پنجم ماه ژانویه هر بشکه نفت کمتر از ۵۰ دلار خرید و فروش شد که از ماه آوریل سال ۲۰۰۹ میلادی تا به حال بی سابقه بوده است. ونزوئلا اعلام کرده است که برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت آمادگی دارد تا سطح تولید خود را کاهش دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت و برخی دیگر از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران از عربستان سعودی به خاطر عدم کاهش تولید نفت به شدت انتقاد کرده اند.

برخی از تحلیل گران سفر رئیس جمهوری ونزوئلا به بعضی از کشورهای عضو اوپک را اختلاف نظر اعضا بر سر سقف تولید عنوان کرده اند.

آقای مادورو پس از سفر خود به عربستان سعودی قرار است از قطر و الجزایر نیز دیدن کند.

XS
SM
MD
LG