لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

خامنه ای: دشمنان مسئول سقوط قیمت های نفت هستند


ایران و ونزوئلا توافق کردند برای تثبیت قیمت های جهانی نفت همکاری کنند. در همین حال، رهبر جمهوری اسلامی ایران می گوید « دشمنان» از قیمت نفت خام به عنوان یک اسلحه سیاسی استفاده می کنند.

به گزارش اسوشیتدپرس، نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا روز شنبه در تهران با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد و کشورهای اوپک را به همکاری برای تثبیت قیمت های نفت فراخواند.

روحانی نیز از اعضای اوپک خواست طرح های برخی از قدرت ها علیه اوپک را بی اثر سازند و به تثبیت قیمت های نفت روی ارقام قابل قبول در سال ۲۰۱۵ کمک کنند.

ایران و ونزوئلا برای تقویت اقتصادهای خود به قیمت های نفت متکی هستند. قیمت ها از ماه ژوئن بیش از ۵۵ درصد پایین آمده و به بشکه ای زیر ۵۰ دلار رسیده است.

مادورو که برای جلب حمایت از کاهش تولید به منظور بالا بردن قیمت ها به چند کشور اوپک سفر می کند، گفت «ما سعی داریم در میان اعضای اوپک و تولید کنندگان غیر اوپک ، از جمله روسیه، تفاهمی ایجاد کنیم که برای بالا بردن قیمت ها در سطحی قابل قبول از شیوه های نو استفاده کنند.»

مادورو سپس به دیدار آیت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران رفت. آیت اله خامنه ای کسانی را که « دشمنان» نامید مسئول سقوط آزاد قیمت ها دانست و گفت «دشمنان مشترک ما از نفت به عنوان یک اسلحه سیاسی استفاده می کنند و مسلما در سقوط قیمت ها نقش دارند.»

اسوشتیدپرس می گوید رهبر ایران توضیحی بیشتری در این باره نداد، اما تهران به طور غیرمستقیم عربستان سعودی را مسئول کاهش قیمت ها دانسته است.

XS
SM
MD
LG