لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

حمله انتحاری ۵۰ تماشاچی مسابقه والیبال در افغانستان را کشت


مقامات افغان از وقوع حمله‌ای انتحاری در شرق افغانستان خبر می‌دهند. این حمله در جریان مسابقات والیبال رخ داد و دست کم ۵۰ نفر از تماشاچیان مسابقه را به کشتن داد.

جمعیت بزرگی برای دیدن مسابقات در ولایت پکتیکا حاضر شده بودند. در حمله فوق ده‌ها تن نیز مجروح شده اند.

ولایت پکتیکا در مرز پاکستان یکی از مناطق پرخشونت در دوران فعالیت طالبان علیه حاکمیت مرکزی بود.

حمله انتحاری ساعتی پس از آن بود که پارلمان افغانستان توافق با آمریکا و ناتو را امضا کرد که به موجب آن نیروهای بین المللی می‌توانند پس از پایان سال جاری میلادی در این کشور بمانند.

این توافق به آمریکا و ناتو اجازه می دهد ۱۲۰۰۰ سرباز را برای حمایت از نیروهای محلی در افغانستان نگاه دارند.

دستورالعمل جدید برای نقش آمریکا

توافق روز یکشنبه به دنبال صدور دستورالعملی از سوی باراک اوباما بود که در آن توانایی رزمی آمریکا برای مقابله با نیروهای طالبان -و نه فقط القاعده - در افغانستان گسترش می‌یابد.

مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود به خبرگزاری‌ها گفتند که تصمیم فوق به سربازان آمریکایی اجازه می‌دهد در صورتی که نیروهای طالبان نیروهای ائتلاف را تهدید کنند، علیه آنان اقدام کنند.

توافقنامه جدید همچنین به معنای آن است که آمریکا می‌تواند در صورت لزوم در حمایت از نیروهای افغان از آنان پشتیبانی هوایی کند.

حساب روی حمایت بین المللی

نظیف‌الله سالارزی، یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به سرویس دری صدای آمریکا گفت کشورش در آموزش و جنگ علیه تروریسم، روی شرکای بین‌المللی حساب می‌کند.

اوباما قبلا گفته بود که عملیات آمریکا در افغانستان به آموزش نیروهای افغان و عملیات ضدتروریستی علیه القاعده محدود خواهد بود.

دستورالعمل های جدید طرح کاهش شمار سربازان آمریکایی در افغانستان به ۹۸۰۰ نفر تا اول ژانویه ۲۰۱۵ را تغییر نمی دهد.

XS
SM
MD
LG