لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

انفجار و تیراندازی پایتخت افغانستان را تکان داد


انفجار بزرگی شامگاه پنج شنبه پایتخت افغانستان را تکان داد و با تیراندازی در محله وزیر اکبر خان دنبال شد. بسیاری از سفارت خانه ها و شرکت ها و آژانس های خارجی، و نیز خانه های برخی از مقام های ارشد دولت، در این محله قرار دارند .

اسوشیتد پرس به نقل از رئیس پلیس کابل می گوید سه انفجار روی داد و تیراندازی های گسترده ای در پی آن در گرفت. پلیس و نیروهای امنیتی به منطقه سرازیر شدند و خیابان های اطراف را بستند.

یک سخنگوی طالبان گفت هدف حمله مهمان سرایی بود که خارجیان در آن اقامت دارند. او بی آن که جزئیاتی ارائه دهد، هدف این حمله را «دشمنان» توصیف کرد.

حمله در نزدیکی مجتمع آژانس بین المللی توسعه و امداد صورت گرفت. مدیر آژانس به اسوشیتد پرس گفت این حمله حدود ۴۵ دقیقه طول کشید و او صدای پرتاب آرپی جی و مسلسل را می شنید.

معاون وزارت کشور افغانستان تایید کرد هدف حمله مهمان سرایی در ناحیه دیپلماتیک بود، اما گفت هیچ خارجی کشته نشده است.

پیشتر، در روز پنج شنبه، یک بمب انداز انتحاری یک خود رو متعلق به سفارت بریتانیا را هدف گرفت و دست کم پنج تن، از جمله یک گارد امنیتی بریتانیایی را کشت.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان تایید کرد چهار افغان، از جمله راننده خود رو، جان سپردند و ۳۳ غیر نظامی مجروح شدند.

فیلیپ هموند وزیر امور خارجه بریتانیا، درنشستی خبری در رم، حمله را عملی «بی معنی و مذبوحانه» نامید، به کشته شدگان ادای احترام کرد و به خانواده ها و دوستان آنان تسلیت گفت.

حمله پیش از نیمروز پنجشنبه در جاده شلوغ بین کابل و جلال آباد روی داد. طالبان در اطلاعیه کوتاهی مسئولیت آنرا بر عهده گرفت.

XS
SM
MD
LG