لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

ناتو: نگران حضور رزمناوهای روسی در کانال مانش نیستیم


مقر ناتو - بروکسل،بلژیک
مقر ناتو - بروکسل،بلژیک

یک اسکادران از رزمناوهای روسی روز جمعه وارد آب‌های کانال مانش در مجاورت بریتانیا شدند؛ اما یک مقام ناتو گزارش رسانه‌های روسی مبنی بر این که ناوهای جنگی آن کشور به قصد تمرینات نظامی وارد آب‌های حدفاصل بریتانیا و فرانسه شده اند را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رسانه های روسی به نقل از فرمانده "ناوگان شمالی" نوشته‌اند که اژدرافکن سِوِرومورسک از تنگه دووِر – که کوتاه‎ترین فاصله آبی میان فرانسه و بریتانیاست – عبور کرده و برای انجام رزمایش‌ وارد آب‌های آزاد بین‎‌المللی شده است. اژدرافکن هم اکنون در خلیج سن منتظر است تا پس از عبور توفان به راه خود ادامه دهد. خبرگزاری روسی ریا نووستی گزارش داده که «اژدرافکن پهلو گرفته، و خدمه آن در حال انجام یک رشته تمرینات نظامی برای مقابله با زیردریایی‌های نفوذی و تکنیک‌های نجات از مهلکه در شرایط سیل یا آتش‌سوزی هستند.»

رویترز می‌نویسد نتوانسته نظر نیروی دریایی روسیه را جویا شود و وزارت دفاع آن کشور هم از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

نیروی دریایی فرانسه ضمن تایید موقعیت رزمناوهای روسی در آب‌های مجاور گفته حضور ناوهای روسی در کانال مانش غیرعادی نیست: «روس‌ها در حال مانور جنگی نیستند. فقط در همان جایی که سالی چند بار از آن می‌گذرند، توقف کرده‌اند.»

دولت بریتانیا گزارش رسانه‌های روسی مبنی بر این که ناوهای جنگی آن کشور به قصد تمرینات نظامی وارد آب‌های حدفاصل بریتانیا و فرانسه شده اند را تکذیب کرده است.

سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – هم گفته آن سازمان در جریان موقعیت ناو روسی قرار دارد:

«اطلاعات ما نشان می‌دهد که کشتی‌ها در حال عبور هستند و حرکتشان به خاطر شرایط جوی با تأخیر روبه‌رو شده. روس‌ها – بر خلاف آن‌چه که تیترهای رسانه‌های آن کشور می‌خواهند ما باور کنیم – در حال مانور نظامی نیستند.»

ناتو روسیه در هفته‌های اخیر دست به چند اقدام نظامی زده‌اند، و بنا به گزارش ناتو، تهاجم جت‌های جنگنده و بمب‌افکن‌های دوربرد روسی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG