لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

ظریف: دور بعدی مذاکرات اتمی، ۲۶ خرداد در وین


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی
دور پنجم مذاکرات هسته ای میان شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ و ایران روز ۲۶ خرداد ماه در وین آغاز می شود.

وزیر امور خارجه ایران که برای گفتگو با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به استانبول رفته بود، گفت محور این گفتگوهای دو روزه، توافق بر سر روش های ادامه کار بود.

محمد جواد ظریف با بیان اینکه دور بعدی مذاکرات هسته ای در وین، ۲۶ خرداد آغاز خواهد شد، گفت: «توافق کردیم که در فاصله نزدیکی، همزمان با اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات کارشناسی در وین برگزار شود.»

او تاکید کرد که البته در مذاکرات آتی، «کار روی متن و موضوعات ریز انجام می شود.»

در همین ارتباط، عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران که ظریف را در گفت و گوهای استانبول همراهی می کرد گفت: «موضوع بحث های مطرح شده در این نشست ها، چگونگی مدیریت گفتگوهای آینده با ۱+۵ بود.»

عراقچی در این سفر با هلگا اشمیت، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو کرد.

آخرین دور مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵، اواخر اردیبهشت ماه بدون پیشرفت به پایان رسید، با این وجود وزیر خارجه ایران گفت که فضای مذاکرات تلخ نشده است و او به موفقیت مذاکرات آینده امیدوار است.

ایران و قدرت های جهانی برای رسیدن به توافقی جامع برای محدودسازی و کنترل برنامه هسته ای ایران و همچنین رفع تحریم ها علیه این کشور، مذاکره می کنند.

آمریکا و کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که تلاش کرده است در جریان توسعه برنامه هسته ای خود، به سلاح اتمی دست پیدا کند. ایران این اتهام را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG